SOLIDWORKS 2023 Yenilikleri
18 Kasım 2022

SOLIDWORKS 2023 Yenilikleri

SOLIDWORKS 2023’teki yenilikler ve geliştirmeler, tasarım ve üretim süreçlerinizin verimliliğini en üst düzeye çıkaracak ve ürünlerinizi pazara daha hızlı bir şekilde sunmanızı sağlayacaktır. Bu heyecan verici SOLIDWORKS 2023 yeniliklerin detaylarını sizler için bu yazımızda derledik.

SOLIDWORKS her sürümünde istek listenizi yerine getirmeyi ve kullanıcıların birlikte daha akıllı, daha hızlı çalışmasına olanak sağlamayı amaçlamaktadır. Gelin, tasarımlarınızda birlikte çalışarak verimliliğinizi artırmanıza yardımcı olmak için oluşturulan güçlü yeni özellikleri inceleyelim.

Daha akıllı tasarım: 2023 geliştirmeleri size daha hassas çizimler üretme, sac metal tasarımlarınızı daha net bir şekilde iletme ve yapı tasarımlarınız üzerinde daha fazla kontrol sağlama imkanı verir. Böylelikle büyük montajların tasarımını yaparken ve çizimlerinizi detaylandırırken iş yükünüz önemli bir oranda azalacaktır.

Daha hızlı tasarım: SOLIDWORKS 2023 sürümü, yalnızca daha akıllı çalışmanıza değil, aynı zamanda daha hızlı çalışmanıza da olanak tanır. Montajlar için otomatikleştirilmiş iş akışları, daha hızlı parça geometrisi oluşturma ve gelişmiş elektrik tasarımı ve yönlendirme yetenekleriyle tasarım hızınızı da artıracaktır.

Birlikte çalışma: Tasarım sürecinde ekip üyelerinin verileri daha verimli bir şekilde paylaşması ve yönetmesi sürecin başarılı bir şekilde sonuçlanması noktasında önemli bir faktördür. SOLIDWORKS PDM’de basitleştirilmiş bir kullanıcı arayüzü, azaltılmış gecikme süresi ve iyileştirilmiş performans sunuluyor. PDM bildirim şablonlarını özelleştirme yeteneğini kullanarak verileri tasarlamak için değişiklikleri daha iyi iletebilirsiniz.

Şimdi yeni gelen önemli özelliklerin detaylarına bakalım.

MONTAJ

Otomatik, daha akıllı montaj yönetimi ile büyük montajlarla daha hızlı çalışabilirsiniz.

SOLIDWORKS 2023 YENİLİKLERİ - 1) Montaj

 • Bileşenleri çözümlenmiş modda yüklediğinizde, hafif teknolojiyi seçerek çözümlenmiş modu otomatik olarak optimize edin.
 • Büyük montajları daha hızlı kaydetme özelliğiyle zamanınızı daha üretken olmaya ayırın.
 • Montaj bileşenlerini ayrı STEP dosyaları olarak dışa aktararak sonraki süreçlerinizi hızlandırın.

MONTAJ İŞ AKIŞLARI

Kolaylaştırılan montaj iş akışlarıyla montaj tasarımınızı hızlandırabilirsiniz.

SOLIDWORKS 2023 YENİLİKLERİ - 2) Montaj İş Akışları

 • Kayıp montaj ilişkisi referanslarını kenarlar, düzlemler, yüzler, eksenler ve noktalar gibi alternatif montaj ilişkisi referanslarıyla otomatik olarak değiştirerek tasarım bütünlüğünü sağlayın.
 • Tepe noktasına kadar, bir sonrakine kadar ve daha fazlası dahil olmak üzere yeni son koşullarıyla montaj unsuru oluşturmayı hızlandırın.
 • Gereksiz Manyetik Montaj İlişkileri ve Bağlantı Noktalarını pasifleştirme özelliğiyle montajları tasarlarken daha fazla zaman kazanın.

PARÇALAR ve ÖZELLİKLER

Parça geometrisini daha hızlı oluşturabilirsiniz.

SOLIDWORKS 2023 YENİLİKLERİ - 3) Parçalar ve Özellikler

 • Çok gövdeli modelleme geliştirmeleri ve koordinat sistemlerinin daha kapsamlı kullanımı sayesinde parça geometrisini daha hızlı oluşturun.
 • 3D çizimlerde, 2D çizim boyutlarında ve aynalamada koordinat sistemlerini referans alarak parça modellemeyi hızlandırın.
 • Koordinat sistemi öğelerine ‘Diğerini Seç’ komutu da dahil olmak üzere ek özelliklerden ve komutlardan ulaşın.
 • Stick yazı tipleri olarak da bilinen tek çizgili yazı tiplerini kullanan çizimlerden sarma özellikleri oluşturun.
 • Öteleme ve rotasyon değerlerini denklemlerle kontrol ederek gövdelerin kopyalanmasına hız kazandırın.

SHEET METAL

Tasarımları hızlandırırken üretim ile iletişimi de iyileştirebilirsiniz.

SOLIDWORKS 2023 YENİLİKLERİ - 4) Sheet Metal

 • Sac levha sınırlandırma kutusu boyut sınırlarını aştığınızda otomatik sensör uyarıları alın.
 • Detaylandırmalara ve kesim listelerine sac levha ölçü değerlerini dahil edin.
 • ‘Taban Flanşı’ veya ‘Loft ile Bükme’ unsurlarıyla simetrik kalınlık uygulayarak büküm yarıçapı değerlerini daha kolay eşitleyin.

YAPI TASARIMI

Kolaylaştırılmış bir kullanıcı deneyimi ile yapıları daha kolay oluşturabilir ve değiştirebilirsiniz.

SOLIDWORKS 2023 YENİLİKLERİ - 5) Yapı Tasarımı

 • Aynı boyut ve tipte bir profil elemanı seti seçin ve bunların belirli konfigürasyonlar için boyutlarını değiştirin.
 • Benzer köşeleri gruplandırmak, gruba bir köşe işlemi uygulamak ve grupları gerektiği gibi düzenlemek için ‘Benzer Köşeleri Gruplandır’ı kullanabilirsiniz. Gruplandırdıktan sonra kırpmayı uygulayın, ardından yeni ‘Desen’ özelliğiyle otomatik olarak bağlantı levhalarını uygulayın.
 • FeatureManager tasarım ağacından veya Köşe Yönetimi PropertyManager’dan seçilen bir köşeyi yakınlaştırın.

TEKNİK RESİMLER ve DETAYLANDIRMA

Tasarımları doğru temsil eden teknik resimler oluşturabilir ve geometrik toleransları belirli bir standartla sınırlandırarak standartlaştırma sağlayabilirsiniz.

SOLIDWORKS 2023 YENİLİKLERİ - 6) Teknik Resimler ve Detaylandırma

 • ‘Etkinleştir/Devre Dışı Bırak’ seçenekleriyle geometrik toleransları belirli standartlarla sınırlayarak tasarımlarınızda standartlaştırmayı sağlayın.
 • Ürün listesindeki bir değeri ‘Bağlantıyı Kes’ kullanarak geçersiz kıldığınızda maviye dönen değerler sayesinde bir Malzeme Listesi tablosunda geçersiz kılınan değerleri daha kolay belirleyin.
 • ‘Gizli Çizgiler Kaldırıldı’ (HLR) ve ‘Gizli Çizgiler Görünür’ (HLV) modlarıyla teknik resimlerde şeffaf modelleri görüntüleyin.

ELEKTRİK TESİSATI

Telleri ve bağlantı elemanlarını yassılaştırmak, yeniden yönlendirmek ve görüntülemek için yeni seçeneklerle daha karmaşık elektrik tesisatı senaryolarını oluşturabilirsiniz.

SOLIDWORKS 2023 YENİLİKLERİ - 7) Elektrik Tesisatı

 • Kabloların veya kablo çekirdeklerinin bağlı olduğu birden fazla devre içeren splice’lar oluşturun.
 • Grafik çapraz kesitini görüntüleyerek kablo demeti kesitinizi net bir şekilde görselleştirin.
 • Seçili bir düzleme, paralel olacak şekilde bağlantı elemanlarını yeniden yönlendirerek elektrik tesisatı tasarımını iyileştirin.

ELEKTRİK TASARIMI

Hataları azaltırken daha çok bilgi veren elektrik belgelerini daha net daha hızlı oluşturabilirsiniz.

SOLIDWORKS 2023 YENİLİKLERİ - 8) Elektrik Tasarımı

 • Herhangi bir elektrik projesi çizimine malzeme listesi ve kablo listeleri gibi rapor tablolarını dahil edin.
 • Bir bileşenle ilgili bağlantı bilgilerini, şemalara dinamik olarak ekleyebileceğiniz bir etikette görüntüleyin.
 • Ms® Excel elektronik tablolarındaki elektrik verilerinden daha iyi şemaları otomatik olarak oluşturun.

SOLIDWORKS 2023 Hakkında Daha Fazlası

SOLIDWORKS 2023‘e gelen bütün yenilikler, tasarım süreçlerinize getireceği kolaylıklar hakkında detaylı bilgi ve SOLIDWORKS lisansı satın almak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Teklif Al

Teklif Formu

Uzman satış, eğitim ve teknik destek personelimizle, çözüm ortaklarımıza kaliteli ürünleri, kaliteli hizmetle sunuyoruz.

  Teklif ve Randevu Formu Aydınlatma Metnini okudum ve anladım.
  Kimlik ve İletişim verilerimin, şirketiniz tarafından sunulan ürün ve hizmetler hakkında, reklam, kampanya, tanıtım faaliyetleri kapsamında ticari elektronik ileti alabilmek amacıyla işlenmesine açıkça rıza göstermekteyim.