K-faktörü Nedir? Nasıl Hesaplanır?
2 Nisan 2024

K-faktörü Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Sac Levha Nedir?

Sac levhalar, çeşitli endüstrilerde kullanılan birçok ürünün imalatında temel malzeme olarak kullanılır. Örneğin, otomotiv endüstrisinde araç gövdesi parçaları, beyaz eşya endüstrisinde buzdolabı kapıları ve çamaşır makinelerinin gövdeleri, inşaat endüstrisinde metal çatı kaplamaları ve duvar panelleri gibi birçok alanda kullanılır.

Sac levhalar, metal levha işleme makineleri kullanılarak şekillendirilebilir ve kesilebilir. Bunlar, bükme, kesme, delme, delik açma, kaynak gibi işlemlerden geçirilerek farklı şekil ve boyutlarda parçalar elde edilebilir.

Genel olarak, sac levhalar, dayanıklı, çok yönlü ve geniş bir uygulama yelpazesine sahip oldukları için metal işleme endüstrisinde önemli bir yer tutarlar.

sac levha nedir sac levhaları hakkında

K-Faktörü Nedir?

K-faktörü, bir malzemenin çatlak veya kusurların büyümesi veya ilerlemesi üzerindeki etkisini ölçen bir parametredir. Çatlak büyümesi veya ilerlemesi, bir malzemenin dayanıklılığını belirleyen önemli bir faktördür ve mühendislik uygulamalarında önemli bir rol oynar.

Çeşitli mühendislik uygulamalarında, özellikle metal ve kompozit malzemelerin mukavemet analizlerinde ve kırılma mekaniği çalışmalarında, çatlak büyümesi veya ilerlemesini anlamak ve tahmin etmek için K-faktörü kullanılır. K-faktör, çeşitli gerilme koşulları altında malzeme üzerindeki çatlak büyümesi hızını hesaplamak için kullanılır.

K-faktörü, malzemeden bağımsız olarak sac levhanın kalınlığının sac levhanın tarafsız ekseninin konumuna bölünmesiyle belirlenen bir sabittir.

Tarafsız Eksen Nedir?

Sac malzemeler bükme işlemine maruz kaldığı zaman iç yüzeylerde basma, dış yüzeylerde çekme gerilimleri oluşur. Çekme gerilimlerinin olduğu yüzeylerde uzama, basma gerilimlerinin olduğu yüzeylerde ise kısalma meydana gelir. Bu gerilmeler arasında kalan uzama ve kısalma meydana gelmeyen nötr bir eksen vardır. Bu eksen tarafsız eksendir.

Tarafsız Eksen Nedir K-Faktör Nedir

K faktörü büküm izni hesaplamak için kullanılmaktadır.

Büküm sırasında parçanın deformasyona uğraması göz önüne alarak tarafsız eksen parçanın tam ortası olarak alınmaktadır. SOLIDWORKS K faktörünü 0.5 olarak standart bir şekilde kullanıcıların karşısına getirmektedir.(Kullanıcı tarafından değiştirilebilmektedir.)

k faktörü hesaplama

K-Faktör Nasıl Hesaplanır?

K-Faktörüne sahip büküm izni aşağıdaki gibi hesaplanır:

BA=pi(R + KT) A/180

BA = büküm izni

R = iç büküm yarıçapı

K = K-Faktörü, bu da t / T olarak hesaplanır

T = malzeme kalınlığı

t = iç yüz ile nötr levha arasındaki uzaklık

A = derece cinsinden büküm açısı (malzemenin büküldüğü açı)

k faktörü nasil hesaplanir

Tasarımlarınızda uygulayacağınız K faktörünü malzeme tipine göre belirleyebilirsiniz. SOLIDWORKS içerisinde hazır tablolar bulunmaktadır. “C:\Program Files\SOLIDWORKS Corp\SOLIDWORKS\lang\turkish\Sheet Metal Gauge Tables folder” klasöründen erişebilirsiniz.

Alüminyum, çelik gibi malzemeler için hazır tablolara bu dosya konumundan erişebilirsiniz. Ancak her zaman sonuçları kontrol etmeniz önerilir.

k factor calcuator

 

Sac levha oluştururken ölçer tablosu kullan tikini aktif ederek SOLIDWORKS içerisinde hazır bulunan tabloları kullanabilirsiniz.

k-factor

 

Daha fazla bilgi almak için teknik destek ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Teklif Al

Teklif Formu

Uzman satış, eğitim ve teknik destek personelimizle, çözüm ortaklarımıza kaliteli ürünleri, kaliteli hizmetle sunuyoruz.

    Teklif ve Randevu Formu Aydınlatma Metnini okudum ve anladım.
    Kimlik ve İletişim verilerimin, şirketiniz tarafından sunulan ürün ve hizmetler hakkında, reklam, kampanya, tanıtım faaliyetleri kapsamında ticari elektronik ileti alabilmek amacıyla işlenmesine açıkça rıza göstermekteyim.