SOLIDWORKS PDM MALZEME LİSTESİ KULLANIMI ve MALZEME LİSTESİNİ DIŞA AKTARMA
24 Ekim 2023

SOLIDWORKS PDM MALZEME LİSTESİ KULLANIMI ve MALZEME LİSTESİNİ DIŞA AKTARMA

SOLIDWORKS PDM Malzeme listesi, SOLIDWORKS PDM öğesinin veya bir SOLIDWORKS montajının, teknik resminin veya kaynaklı montaj parçasının bileşenlerinin tablo halinde gösterildiği listedir.

SOLIDWORKS PDM malzeme listesi için SOLIDWORKS’te alışık olduğumuz araçlardan daha farklı malzeme listesi seçeneklerini içermektedir. Bu araçları kullanarak, farklı biçimlendirme seçeneklerine, dışa aktarma ve karşılaştırma gibi seçenekler kullanılabilmektedir. Hatta bir model ile ürün ağacı arasındaki parametrik bağlantıyı kaybetmeden kendi parçaları gibi ele alınabilmektedir.

Bu seçeneklerden bazılarını inceleyeceğiz…

  • SOLIDWORKS PDM Malzeme Listesi Biçimlendirmesi

Yönetim aracındaki PDM yapılandırmasında, bireyin amaçlarına ve ihtiyaçlarına göre farklı sütunlara sahip birden fazla Malzeme Listesi oluşturulabilmektedir. Bu özellik ERP veri aktarımdan sorumlu olan grubun Malzeme Listesinde mühendisin ihtiyaç duyabileceği bilgilerden daha farklı bilgilere ihtiyaç duyduğu durumlarda kullanışlıdır.

SOLIDWORKS PDM MALZEME LİSTESİ KULLANIMIBuradaki Malzeme Listesinde ERP veri aktarımından sorumlu grubun ihtiyaç duyacağı bilgileri içeren sütunlar da eklenerek ERP malzeme listesi kullanılmıştır.

PDM MALZEME LİSTESİ KULLANIMI

Her malzeme listesi ayrı sütunlar halinde yapılandırılabilir. Ayrıca kullanıcı ve grup yetkileri ile kontrol edilebilir. Elinizde bulunan herhangi bir malzeme listesini, sol üst köşedeki açılır menüden hızlı ve kolay bir şekilde değiştirebilirsiniz.

  • SOLIDWORKS PDM Malzeme Listelerinin Otomatik Dışa Aktarımı

Modern ERP/MRP sistemleri, verileri manuel olarak dışarı aktarmak yerine bunu otomatik olarak yapacak yöntemler sunar. Örneğin; SOLIDWORKS PDM Professional, bir dosya yayınlandığında XML Malzeme Listelerini dışa aktarabileceğiniz bir araç sunmaktadır.

SOLIDWORKS PDM MALZEME LİSTESİNİ DIŞA AKTARMA

Malzeme Listesini otomatik dışa aktarmak için öncelikle Dışa Aktarma Kurallarını yapılandırmak gerekmektedir. SOLIDWORKS PDM yönetim penceresinden Veri İçe Aktarma/Dışa Aktarma sekmesinden bir konum ve dosya adı belirleyerek nasıl dışa aktarabileceğinizi, hangi Malzeme Listesini dışa aktarmayı planladığınızı ve PDM değişkenlerinin ERP değişkenlerine çevrilmesi için bir takma ada ihtiyaç olup olmadığı tanımlanır.

SOLIDWORKS PDM MALZEME LİSTESİ

Uygun dışa aktarma yapılandırması tamamlandıktan sonra PDM’e bu işlemin ne zaman başlayacağını bir geçiş eylemi ile belirtmemiz gerekmektedir. Artık dosyalar Onaylandı duruma aktarıldıkça, Malzeme Listesini ERP’nin girdi aradığı konuma aktarabiliriz.

SOLIDWORKS PDM MALZEME LİSTESİNİ DIŞA AKTARMA

  • SOLIDWORKS PDM Malzeme Listelerini Manuel Dışa Aktarma

Hem SOLIDWORKS PDM Professional hem de SOLIDWORKS PDM Standard, malzeme listelerini manuel olarak dışa aktarmanıza da olanak tanır. Herhangi bir Malzeme Listesi, dosya seçilerek ve Malzeme Listesinde Farklı Kaydet işlemi yapılarak Explorer arayüzünden dışa aktarılabilir.

SOLIDWORKS MALZEME LİSTESİNİ DIŞA AKTARMA

Burada Malzeme Listesini virgülle ayrılmış metin dosyası (CSV) olarak kaydetme seçeneğimiz bulunmaktadır. Bu dosya Excel’de açılabilir veya olduğu gibi de kullanılabilir.

Ortaya çıkan dosya, girintili bir Malzeme Listesinde olduğu gibi, öğenin düzeyi için isteğe bağlı bir sütunla birlikte, halihazırda görüntülenen Malzeme Listesinin formatını izleyecektir.

  • SOLIDWORKS PDM Adlandırılmış Malzeme Listeleri

Aynı kaydetme iletişim kutusunda PDM Professional kullanıcılarının kullanabileceği başka bir seçenek de Malzeme Listelerini “Adlandırılmış Malzeme Listesi” adı verilen şekilde kaydetmektedir. Bu listeler CAD modelinden ayrı olarak çalışır ve kendi iş akışlarını ve onay süreçlerini takip edebilirler. Bunlar manuel olarak veya modelden gönderilerek de kontrol edilebilir veya güncellenebilir.

SOLIDWORKS PDM Malzeme Listesi Biçimlendirmesi

Bu Malzeme Listesi, sürümünün yanındaki Yenile düğmesine tıklayarak orijinal kaynak dosyasına yapılan güncellemeler alınabilir. Kaynağın hangi sürümden yenileneceğini de Sürüm kısmından seçebilirsiniz. Bu şekilde, kaynak dosya yeni süreçlere taşınmış olsa bile ürün reçetesini yayımlanan sürümlerden güncelleyebilirsiniz.

Adlandırılmış bir Malzeme Listesi oluşturduktan sonra, ana dosyaya gidip açılır menüden o Malzeme Listesini seçerek veya Görüntü menüsünden Explorer’ı dosyalar yerine Malzeme Listelerini görecek şekilde ayarlayarak erişilebilirsiniz.

  • SOLIDWORKS PDM Malzeme Listelerini Karşılaştırma

İster Adlandırılmış Malzeme Listeleri ister Hesaplanmış Malzeme Listeleri kullanıyor olun, zaman içinde nelerin değiştiğini bilmeniz gerekebilir. Burada SOLIDWORKS PDM içerisindeki malzeme listelerinde karşılaştırma bize yardımcı olacaktır.

SOLIDWORKS PDM Malzeme Listelerinin Otomatik Dışa Aktarımı

Malzeme Listesi sekmesindeki büyüteçli simgeye tıklayarak malzeme listeleri için karşılaştırma yapabilirsiniz. Bu araç, bir ürün reçetesinin bir versiyonunu ve/veya konfigürasyonunu diğeriyle karşılaştırmak için kullanılabilir. Bu, o zaman arasında nelerin değiştiğinin net bir temsilini sağlayacaktır.

Yeşil vurguyla yeni parçalar tanımlanmıştır. Miktarı değişen dosyalar turuncu renkle vurgulanmıştır. Silinen dosyalar ise kırmızı renkle vurgulanır.

Karşılaştırma malzeme listesi CSV olarak da dışarı aktarılabilmektedir.

 

SOLIDWORKS PDM, mühendislere malzeme listeleri üzerinde yetki sahibi olmaları için, değişiklikleri açık bir şekilde belirten ve verileri sorunsuz bir şekilde ERP’ye ileten kolaylıklar sağlar.

 

SOLIDWORKS PDM hakkında daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Teklif Al

Teklif Formu

Uzman satış, eğitim ve teknik destek personelimizle, çözüm ortaklarımıza kaliteli ürünleri, kaliteli hizmetle sunuyoruz.

    Teklif ve Randevu Formu Aydınlatma Metnini okudum ve anladım.
    Kimlik ve İletişim verilerimin, şirketiniz tarafından sunulan ürün ve hizmetler hakkında, reklam, kampanya, tanıtım faaliyetleri kapsamında ticari elektronik ileti alabilmek amacıyla işlenmesine açıkça rıza göstermekteyim.