SOLIDWORKS Yüz Eğrileri Nasıl Kullanılır?
15 Mayıs 2024

SOLIDWORKS Yüz Eğrileri Nasıl Kullanılır?

Bu blog yazımızda sizlerle “SOLIDWORKS Yüz Eğrileri” komutunun nasıl kullanılacağını paylaşacağız.

Yüz eğrileri, bir mesh oluşturmak üzere bir modelin yüzleri iki dik yönde oluşturulan çizim objeleridir.

Örneğin, bir loft özelliği oluştururken UV eğrileri model ön izlemesinin üzerine yerleştirilir. (UV eğrileri, resimde gösterilen siyah çizgilerdir.)

Bu eğriler, şeklin görselleştirilmesine yardımcı olur ve şeklin davranışını, özellikle de bazen ortaya çıkan bükülmeyi kontrol eden bağlayıcıların temelini oluşturur. SOLIDWORKS yüz eğrileri komutu bu UV eğrilerini çizim geometrisi olarak oluşturmanıza olanak tanır.SOLIDWORKS Yüzey Eğrileri nasıl yapılır

Bir başka tanıdık UV eğrileri kümesi de küre üzerindeki enlem ve boylam çizgileridir. “U” ve “V” harfleri, 2B Kartezyen uzaydaki “X” ve “Y” yönlerine karşılık gelen analoglardır. Her iki durumda da bu yönler birbirine diktir. Bu eğriler serbest biçimli şekillerin modellenmesinde faydalıdır.

  • Yüz Eğrileri Nasıl Kullanılır?

Bu örnekte bir konteynerin modelini incelemek için Yüz Eğrilerini kullanacağız. Yüz Eğrileri 3B çizim objeleridir, dolayısıyla Çizim Araç Çubuğundan 3B Çizim başlatacağız.

3B Çizim başlatıldığında, Araçlar>Çizim Araçları> Yüz Eğrileri seçilir.

SOLIDWORKS Yüzey Eğrileri (2)

Yüz Eğrilerinde Mesh ‘i seçin ve her yönde kaç tane eğri oluşturulacağını belirtin (“U” ve “ V”). Ardından, eğrilerin oluşturulacağı yüzü seçin, Tamam’ı tıklayın ve çizimden çıkın.

SOLIDWORKS Yüzey Eğrileri hazırlama

Şekli incelemek için Eğrilik Taraklarını etkinleştirebiliriz. Bunu yapmak için spline’lardan birine sağ tıklayın ve Eğrilik Taraklarını Göster’i seçin. Eğrilik Taraklarını kapatmak için, spline’ı tekrar sağ tıklayın ve Eğrilik Taraklarını Göster seçeneğindeki tiki kaldırın.

SOLIDWORKS Yüzey Eğrileri düzenleme

Yüz Eğrileri, alışılmadık şekilli yüzeyleri kırpmak için de kullanılabilir. Bu örnek için, bir 3B Çizim başlatacağız.

Araçlar > Çizim Araçları>Yüz Eğrileri seçilir

Yalnızca tek yönde bir eğri istiyoruz, bu nedenle konum 1 yönünün işaretini kaldıracağız ve eğriyi serbestçe bulmak için fareyi kullanacağız. Ayrıca eğriyi bir çizim noktası veya tepe noktasıyla tam olarak konumlandırabiliriz.

SOLIDWORKS Yüzey Eğrileri olusturma

SOLIDWORKS Yüzey Eğrileri

Konuyla ilgili daha fazla bilgi almak için teknik ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Teklif Al

Teklif Formu

Uzman satış, eğitim ve teknik destek personelimizle, çözüm ortaklarımıza kaliteli ürünleri, kaliteli hizmetle sunuyoruz.

    Teklif ve Randevu Formu Aydınlatma Metnini okudum ve anladım.
    Kimlik ve İletişim verilerimin, şirketiniz tarafından sunulan ürün ve hizmetler hakkında, reklam, kampanya, tanıtım faaliyetleri kapsamında ticari elektronik ileti alabilmek amacıyla işlenmesine açıkça rıza göstermekteyim.