SOLIDWORKS Simulation Mesh Kalite Grafikleri ve Mesh Kontrolü
13 Nisan 2023

SOLIDWORKS Simulation Mesh Kalite Grafikleri ve Mesh Kontrolü

SOLIDWORKS Simulation bünyesinde mesh oluşturma komutlarını ve mesh türlerini bir önceki blog içeriğimizde incelemiştik. Bu yazımızda da oluşturduğumuz meshin kalitesini nasıl inceleyebiliriz, ihtiyaç duyduğumuz yerel bölgelerde mesh kalitemizi nasıl artırabiliriz sorularını inceleyeceğiz.

Simulation Mesh Kalite Grafikleri

Mesh ayarlamalarını yaptıktan sonra analizimizi çözdürmeden önce mesh kalitemizi kontrol etmek için öncelikle sadece meshleme yapmalıyız. Böylelikle modelimizin meshlemesinin doğru olduğunu ve analize hazır olduğunu teyit edebiliriz. Bu yöntem ile çözümleme sonrasında mesh kaynaklı yaşayabileceğimiz sorunların önüne geçmiş oluruz.

mesh-kalite-grafikleri

Mesh Kalite Grafikleri noktasında 3 farklı seçenek üzerinden mesh kalitesini inceleyebiliriz.

1) Mesh Görüntüsü

Program üzerinden bir mesh oluşturması yaptıktan sonra otomatik olarak gelen parçamızın meshlenmiş görüntüsünü gördüğümüz grafiktir. Modelimizin meshlenmiş halini inceleyerek düğüm noktalarının dağılımını, mesh elemanlarımızın geometrik şekillerini, modelin radyuslu bölgeleri gibi bölgelerin mesh ile nasıl bölündüğünü inceleyerek mesh kalitesi hakkında ön fikir edinebiliriz.

  • Kalite Grafiği ayarları kısmından mesh Kenar Rengi Düzenlemeleri ile istediğiniz renk düzenlemesini yapabilirsiniz.

mesh-goruntusu

2) En Boy Oranı Denetimi

Bir katı mesh için en yüksek sayısal doğruluğu, kenarları eşit uzunlukta olan tek tip düzgün tetrahedral elemanlara sahip bir mesh ile elde edebilirsiniz. Ama gerçek kullanımda genel bir geometri için düzgün tetrahedral elemanlardan oluşan bir mesh oluşturmak mümkün değildir. Küçük kenarlar, eğri geometri, ince unsurlar ve keskin köşeler nedeniyle oluşturulan elemanlardan bazılarının kenarları diğerlerinden çok daha uzun olmaktadır. Bir elemanın kenar uzunlukları belirgin şekilde farklı ise sonuçları olumsuz yönde etkilemektedir.

en-boy-orani-denetimi

Tanımı itibariyle bir düzgün dört yüzlü elemanın en boy oranı 1,0’dır. En boy oranı denetimi, dört köşe düğümünün düz kenarlarla bağlandığını varsaymaktadır. Yazılım, mesh kalitesini kontrol etmek için en boy oranını hesaplamaktadır. Kaliteli bir meshte elemanların çoğu (%90 ve üzeri) 5’ten küçük bir en boy oranına sahip olmalıdır. SOLIDWORKS Simulation mesh kalite grafikleri bünyesinde en boy oranı grafiği ile birlikte oluşturduğumuz mesh yapısının denetlemesini yapabilir, hangi bölgelerdeki mesh yapısının en boy oran değerinin istenen değerlerden büyük olduğunu belirleyebilirsiniz.

en-boy-orani

3) Jakoben Oranı

Yüksek kaliteli veya kabuk mesh elemanlarının kalite yorumlamasında kullanılan bir yöntemdir. Jakoben oranı, bir elemanın biçiminin ideal olarak şekillendirilmiş bir elemandan (eşit uzunluklarda düz kenarlara sahip olan) ne kadar saptığını ölçmektedir. Lineer kenarlı mükemmel bir ikinci dereceden tetrahedral elemanın Jakoben oranı 1,0’dır. Bir elemanın Jakoben oranı, eleman kenarlarının eğriliği arttıkça, kavisli bir geometriyi haritalamak için artmaktadır. Kaliteli bir mesh, elemanlarının çoğu için (%90 ve üzeri) 1 ile 10 arasında bir Jakoben oranına sahiptir. Yüksek Jakoben oranına sahip meshler, analizin doğrulunu olumsuz anlamda etkilemektedir. En yüksek en boy ve Jakoben oranlarına (10’dan büyük) sahip elemanlar analiz için kritik alanların dışındaysa, bu alanlarda meshi iyileştirmek faydalı olmayabilir.

jakoben-orani

SOLIDWORKS Simulation Mesh Kontrolü

Mesh Kalite Grafikleri ile mesh kalitesini inceledikten sonra modelimizde bölgesel olarak mesh kalitesini artırmak için Mesh Kontrolünü kullanabiliriz. Genel mesh ayarları ile kaliteli mesh oluşturamadığımız bölgelerde yerel meshleme yaparak gerekli iyileştirmeleri yapabiliriz. Mesh kontrolü, modeldeki farklı bölgelerde farklı eleman boyutları belirtilmesini sağlamaktadır. Bir bölgede daha küçük bir eleman boyutu kullanılması, bu bölgedeki sonuçların doğruluğunu artırmaktadır. Mesh kontrolünü tepe noktaları, noktalar, kenarlar, yüzler ve bileşenlerde belirtebilirsiniz.

mesh-kontrolu-2

  • Mesh komutuna sağ tıklama ile ulaşabildiğimiz Mesh Kontrolü Uygula komutu ile seçimini yaptığımız yerel bölgelerin mesh kalitesini Eleman Boyutu, Minimum Eleman Boyutu gibi parametreler ile düzenleyebilirsiniz.

mesh-kontrolu-uygula

SOLIDWORKS Simulation ürününün faydalı özellikleri hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle hemen iletişime geçin.

Teklif Al

Teklif Formu

Uzman satış, eğitim ve teknik destek personelimizle, çözüm ortaklarımıza kaliteli ürünleri, kaliteli hizmetle sunuyoruz.

    Teklif ve Randevu Formu Aydınlatma Metnini okudum ve anladım.
    Kimlik ve İletişim verilerimin, şirketiniz tarafından sunulan ürün ve hizmetler hakkında, reklam, kampanya, tanıtım faaliyetleri kapsamında ticari elektronik ileti alabilmek amacıyla işlenmesine açıkça rıza göstermekteyim.