SOLIDWORKS Flow Simulation’da Farklı Basınç Tanımlamaları
7 Haziran 2023

SOLIDWORKS Flow Simulation’da Farklı Basınç Tanımlamaları

SOLIDWORKS Flow Simulation’da basınç ile sınır şartı tanımlamada neden 3 seçenek olduğunu biliyor muydunuz?  Bu blogumuzda SOLIDWORKS Flow Simulation bünyesindeki basınç açıklıkları tanımlamalarını inceleyeceğiz.

Çevre Basıncı, Statik Basınç ve Toplam Basınç türünün ne anlam ifade ettiğini, ne zaman hangi tanımlamayı kullanmamız gerektiğine bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

solidworks-flow-simulation-farkli-basinc-tanimlamalari

SOLIDWORKS Simulation Statik Basınç

Statik ve Toplam Basınç ölçülebilen büyüklüklerdir. Statik Basınç, gaz veya sıvı akışı olan bir sistemde hareket ederken, hareketli akış alanındaki tek bir noktadaki basınç değeridir. Statik basınç, akışa hız değişikliği getirmeyen bir cihaz tarafından ölçülmektedir. Akışkanın kinetik enerjisinden kaynaklı basınç değerinin ölçüme katılmadığı basınç türüdür. Bizim programa tanımlayarak analize dahil etmek istediğimiz basınç ölçüm değerimiz, akışkanın hareketinden kaynaklı basınç değerlerini kapsamıyorsa, program üzerinden de statik basınç olarak tanımlamamız gerekmektedir.

SOLIDWORKS Flow Simulation Toplam Basınç

Toplam Basınç değeri akışkanın statik ve dinamik basınç değerlerinin toplamına eşit olan basınç türüdür. Bir önceki başlığımızda statik basınç tanımlamasını incelemiştik. Dinamik basınç ise akışkanın kinetik enerjisinden kaynaklı sahip olduğu basınç değeridir. Toplam basınç değeri ise bu iki değerin toplamı olarak ölçülebilen bir büyüklüktür. Akışkanımızın statik ve basınç etkilerinden kaynaklı basınç değerini tanımlamak için toplam basınç değerini kullanmalıyız.

toplam-basinc

Flow Simulation Çevre Basıncı

Çevre Basıncı, gerçek dünyada ölçülebilen fiziksel bir basınç türü değildir. Flow Simulation ortamındaki tanımlanabilen bir sınır koşulu seçeneğidir. Flow Simulation, bu basıncı giriş akışı için Toplam Basınç ve çıkış akışı için Statik Basınç olarak yorumlamaktadır. Çevre basıncı giriş ve çıkış basınçlarını takip etme yeteneği nedeniyle bu sınır koşulu uygulandığında bir açıklığı geçen bir girdabı doğru bir şekilde hesaplamak mümkündür. Bundan dolayı akışkanın atmosfere açıldığı varsayımlar gibi tanımlamalarda, çıkış etkisindeki girdap etkilerini çözümlemek için çevre basıncı tanımlamasını kullanmak doğru olacaktır.

Bu yazımızda SOLIDWORKS Flow Simulation bünyesindeki basınç açıklıkları türlerini ve Dinamik Basınç tanımlamasını inceledik. SOLIDWORKS Flow Simulation ve birçok ürünümüz hakkında daha fazla bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçin.

Teklif Al

Teklif Formu

Uzman satış, eğitim ve teknik destek personelimizle, çözüm ortaklarımıza kaliteli ürünleri, kaliteli hizmetle sunuyoruz.

    Teklif ve Randevu Formu Aydınlatma Metnini okudum ve anladım.
    Kimlik ve İletişim verilerimin, şirketiniz tarafından sunulan ürün ve hizmetler hakkında, reklam, kampanya, tanıtım faaliyetleri kapsamında ticari elektronik ileti alabilmek amacıyla işlenmesine açıkça rıza göstermekteyim.