WORKNC ile Üstün Yüzey Kalitesi Elde Etmenin İpuçları
5 Ocak 2023

WORKNC ile Üstün Yüzey Kalitesi Elde Etmenin İpuçları

WORKNC, otomobil, havacılık, elektronik, hassas kalıp ve kalıp endüstrisinde yaygın olarak benimsenmiş bir CAM yazılımıdır ve CNC (Computer Numerical Control) makinelerine 2,5 eksenden 5 eksene kadar takımyolu üretme, çarpışma tespiti ve makine simülasyonu gibi özellikler ve araçlar sunar.

Güçlü 3 eksen, 3+2 (Pozisyonlama İşlem Belirleme) , Auto5 ve 5 eksen stratejileri ile tüm yüzeylerinde işlem olan karmaşık ve zor parçalarda kullanıcılarına takımyolu oluşturmada önemli kolaylıklar getirir. Bu da WORKNC ile üstün yüzey kalitesi elde edilmesini sağlar.

worknc-ustun-yuzey-kalitesi

WORKNC ile elde edilen yüzey kalitesi

WORKNC ile Üstün Yüzey Kalitesi Nasıl Elde Edilir?

Takım tezgâhları ile malzeme üzerinden talaş kaldırma işlemleri esnasında meydana gelen ve kontrol edilemeyen titreşimler, elde edilen üründeki ölçü tamlığını, yüzey kalitesini, kesici takım ömrünü ve takım tezgahını etkilemektedir. Bu sebepten dolayı imalatta verimliliğe ve yüzey kalitesine etki eden faktörlerin başında ideal kesme koşullarının sağlanması çok önemlidir.

Başlıca ideal kesme koşullarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İş parçasını işlem öncesinde vibrasyona maruz kalmayacak şekilde CNC tezgahımıza sıkma aparatları ile düzgün bağladığımızdan emin olmalıyız.
  • İşlenecek malzeme türüne göre takım seçimlerimiz doğru olmalıdır.
  • Talaş kaldırma esnasında soğutma sıvısının veya havanın kullanılması son ürünün yüzey kalitesi, tolerans hassasiyeti ve takım ömrü gibi parametreleri olumlu anlamda etkiler.
  • Tutuculardaki salgı ve hassasiyet kontrolü önemlidir.
  • Yapılan CAM programındaki takımyolunun sürekliliği sağlanmalıdır. (kalkış hareketlerinin minimuma çekilmesi)

Bu koşulları sağladığınız taktirde WORKNC mesh yüzeylere noktasal koordinatlar atarak ve her attığı noktaya G kodu basma yeteneği sayesinde, gelişmiş takımyolları ile üstün yüzey kaliteleri elde eder.

Aşağıdaki videoda WORKNC‘nin sağladığı üstün yüzey kalitesini detaylı bir şekilde görebilirsiniz.

Teklif Al

Teklif Formu

Uzman satış, eğitim ve teknik destek personelimizle, çözüm ortaklarımıza kaliteli ürünleri, kaliteli hizmetle sunuyoruz.

    Teklif ve Randevu Formu Aydınlatma Metnini okudum ve anladım.
    Kimlik ve İletişim verilerimin, şirketiniz tarafından sunulan ürün ve hizmetler hakkında, reklam, kampanya, tanıtım faaliyetleri kapsamında ticari elektronik ileti alabilmek amacıyla işlenmesine açıkça rıza göstermekteyim.