Freze Tezgahlarında Kullanılan Kesici Takım Çeşitleri
24 Mart 2023

Freze Tezgahlarında Kullanılan Kesici Takım Çeşitleri

Bu yazımızda sizlere freze tezgahlarında kullanılan kesici takımlar nelerdir? Bunlara değineceğiz. Hemen başlayalım.

Talaşlı imalatta freze tezgahında talaş kaldırabilmek için farklı kesici takımlar kullanılmaktadır. Düzgün ve kaliteli bir talaş kaldırma işlemi için kullanacağımız kesici takımların seçimi ve verimli kullanımı önemlidir.

İmalatta en yaygın “HSS” ile adlandırılan hız çeliği (hava çeliği) ve sert metal uçlu kesiciler kullanılır. Yüksek hız çeliğinden yapılan freze çakıları, talaş kaldırılacak malzeme yumuşak ve hafif metal ise W tipi, 1000 N/mm² ye kadar çekme mukavemeti olan malzemeler için N tipi, yüksek mukavemette ve kısa talaş kaldırılan malzemelerde H tipi olmak üzere gruplandırılır.

Frezelemede en çok kullanılan kesici takımlar şunlardır:

 • Parmak frezeler
 • Küresel frezeler
 • Diş freze takımları
 • Taramalar
 • T Frezeler
 • Kırlangıç frezeler
 • Havşa ve Pah frezeler
 • Lolipop Freze takımları

Parmak Frezeler

Hem çevrelerinde hem de alın yüzeylerinde iki veya daha fazla kesici ağızları vardır. Silindirik veya konik saplı olarak imal edilir. Cep frezeleme, ince ve küçük parçaların kenarlarını dik işlemek ve kama kanalları açmak gibi işlemlerde kullanılır. HSS ve karbür olarak yaygın kullanılmaktadır. Küçük çaplı frezelerin freze malafalarına bağlanmaları mümkün olmadığından, küçük çaplı olanları genellikle sapları ile birlikte üretilirler.

parmak-freze

Küresel Frezeler

Bu kesici takımlar parmak frezeler gibi yan duvarları düz fakat uç kısımları yarım küre şeklindedir. Dolayısıyla zeminden geçtiklerinde küre şeklinde bir iz bırakırlar. Genellikle kalıp ve formlu parça yüzeylerin işlemelerinde kullanılır.

kuresel-freze

Diş Freze Takımları

İmalatta diş açma işlemi küçük deliklere kılavuz, büyük çaptaki deliklere ve dış geometrilere ise diş frezesi takımlarıyla yapılır. Takma uçlu ve yekpare olarak kullanılmaktadırlar.

dis-freze-takimlari

Taramalar

Büyük çaplı çakılarda gövde takım çeliği veya dökme çelikten yapılmış ve üzerine seri çelik ya da sert maden uçların takıldığı takımlardır. Kırılan veya bozulan uçların yenileriyle değiştirilmesi kolaydır. İşlenecek malzemeye ve hassasiyete göre kesici uç tipi seçilir. Uygun ilerleme ve kesme hızlarında kullanılırlar.

taramalar

T Frezeler

”T” Frezeler ”T” freze çakıları, bir disk ve diske bağlı sap kısmından oluşur. Diskin çevresinde kesici dişler bulunur. Silindirik veya konik saplı olarak imal edilir. Düz ve helis kanallı olarak yapılır. ”T” kanalları, kama kanalları gibi kanallar açmak için kullanılır. ”T” freze çakısını kullanmadan önce ”T” kanal için parmak freze veya kanal freze çakısı ile düz ön kanalın açılması gerekir. Ters açılı duvar işlemelerde de kullanılabilir.

t-frezeler

Kırlangıç Frezeler

İmalatta açısal kızaklı kanalların frezelenmesi için açılı freze kırlangıç takımları kullanılmaktadır. Yekpare ve takma uçlu da kullanılmaktadırlar.

kirlangic-freze

Havşa ve Pah Frezeler

Delik ağızlarına havşa açmak ve iş parçalarının keskin kenarlarına pah ve radyus kırmak için kullanılırlar. Bu takımlar da takma uçlu ve yekpare olarak kullanılabilir.

havsa-pah-freze

Lolipop Freze Takımları

Ters açı frezeleme işlemlerinde kullanılan takımlardır. Kanal açmak için ve çapak almak için de kullanılabilirler.

lolipop-freze-takimlari

Teklif Al

Teklif Formu

Uzman satış, eğitim ve teknik destek personelimizle, çözüm ortaklarımıza kaliteli ürünleri, kaliteli hizmetle sunuyoruz.

  Teklif ve Randevu Formu Aydınlatma Metnini okudum ve anladım.
  Kimlik ve İletişim verilerimin, şirketiniz tarafından sunulan ürün ve hizmetler hakkında, reklam, kampanya, tanıtım faaliyetleri kapsamında ticari elektronik ileti alabilmek amacıyla işlenmesine açıkça rıza göstermekteyim.