SOLIDWORKS 2024 SİSTEM GEREKSİNİMLERİ
18 Aralık 2023

SOLIDWORKS 2024 SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

 

SOLIDWORKS 2024 Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

SOLIDWORKS vb. CAD programlarının performanslı çalışması için birçok bilgisayar bileşenin özellikleri belirli bir seviyenin üstünde olması gerekiyor. Sistem konfigürasyon isterileri kullanım alışkanlıklarına, kullanılan data çeşidine, data büyüklüğüne ve kullanıcının kullanması gereken diğer programlara göre farklılık göstermektedir.

SOLIDWORKS CAD 2024 için 3 ayrı kullanım durumuna göre sistem tavsiyesi:

SOLIDWORKS Temel kullanım için sistem gereksinimleri

 • CPU: Min. 3.3 GHz / İntel ® Core i7, i9 (12,13 veya 14 nesilleri)veya AMD ® Ryzen5
 • İşletim Sistemi: Windows ® 11 and 10
 • RAM: Min. 16GB
 • SSD: Min. 512GB
 • GPU: NVIDIA ® RTX A2000 Serisi veya AMD ® Radeon W5500 serisi

 

SOLIDWORKS Orta seviye kullanım için sistem gereksinimleri

 • CPU: Min. 3.5 GHz (Tercihen 4.0 GHz) / İntel ® Core Xeon,i7, i9 (12,13 veya 14 nesilleri)  veya AMD ® Ryzen5 7700X
 • İşletim Sistemi: Windows ® 11 and 10
 • RAM: Min. 32GB
 • SSD: Min. 512GB
 • GPU: NVIDIA ® RTX A4000 Serisi veya AMD ® Radeon W6800 serisi

 

SOLIDWORKS Profesyonel seviye kullanım için sistem gereksinimleri

 • CPU: Min. 4.5 GHz (Tercihen 5 GHz ve üstü) / İntel ® Core Xeon,i7, i9 (12,13 veya 14 nesilleri)  veya AMD ® Ryzen 9 7950X
 • İşletim Sistemi: Windows ® 11 and 10
 • RAM: Min. 64GB (DDR5 4000MHz)
 • SSD: Min. 1TB
 • GPU: NVIDIA ® RTX A6000 Serisi veya AMD ® Radeon W7900 serisi

 

 • NOT: Buradaki sistem tavsiyelerinde CPU ve GPU tavsiyeleri masaüstü sistemler için örnek olarak verilmiştir benzer performanstaki diğer ürünleri tercih edebilirsiniz. Mobil sistemler (Laptop) için örnek işlemcilerin mobil muadilleri veya mobil için geliştirilen serileri bulunmakta.

 

Öncelikle temel bilgisayar parçalarının SOLIDWORKS açısından etkilerini öğrenmek tercih edeceğiniz sistemi belirlemenizde yardımcı olacaktır.

CPU: İşlemci, temelde bilgisayarın beyni gibidir, tüm verilerin işlendiği modüldür. İşlemci tercihinde temelde 3 ana parametre bulunmakta: işlemci önbelleği, işlemci temel frekansı (MİN 3,3 GHz),  ve çekirdek sayısı bunlar dışında performans çekirdekleri, verimlilik çekirdekleri, max çalışma sıcaklığı vb. parametrelere dikkat etmek gerekir.

SOLIDWORKS dosya kaydetme, dosya açma, komut kullanımı gibi işlemlerde İşlemcinin tek çekirdeğini kullanır. İşlemcinin tek çekirdek hızı ne kar yüksekse kullanıcıya zaman açısından o kadar fayda sağlar, render ve simülasyon (analiz) işlemlerinde çoklu çekirdek kullanılır bu açıdan işlemcinin çekirdek sayısı ne kadar fazlaysa işlem süresini oransal olarak kısaltır. Ayrıca işlemcinin sıcaklığı ne kadar düşükse performansı o kadar artar bu açıdan soğutma teknolojisi önemlidir ve belli aralıklarla termal macun değişimi yapmak gerekir.

cpu nedir

GPU: Grafik işlemcisi (ekran kartı) bilgisayardaki görüntü sahnelerinin oluşturulmasından sorumludur. SOLIDWORKS ürünlerinde: Visuazlize, Composer ve simülasyon ürünlerinde (özellikle Flow)  GPU kullanımı fazladır. SOLIDWORKS CAD ürününde çok fazla çizim içeren part dosyalarında, çok fazla gövde içeren part ve montajlarda, çok fazla dairesel veya lineer olmayan eğri yüzeylerde, doğrusal veya dairesel çoğaltmaların fazla olduğu part ve montaj ortamlarında GPU kullanımı oldukça fazladır. Belirtilen programlar ve ve işlem ortamlarında GPU frekans hızı, VRAM kapasitesi ne kadar yükse işlem süreleriniz o kadar kısalır.

SOLIDWORKS ürünlerinin doğrudan desteklediği sertifikalı ekran kartı modelleri: NVIDIA Quadro RTX, Quadro P serisi, Quadro T serisi RTX Amper serisi; AMD Radeon Pro WX ve W serileri. Belirtilen ekran kartları sertifikalı ekran kartları olup tavsiye edilen ekran kartlarıdır ancak kullanıcılar tarafından bütçe ve genel alışkanlıklardan dolayı önemli bir oranda NVIDIA Geforce ve AMD Radeon serisi ekran kartları tercih edilmekte.

Bu ekran kartları özellikle oyun ve video render işlemlerine göre geliştirildiği için frekans hızları yüksektir; bu açıdan yüksek kare hızı açısından avantajlı, yüksek poligon sayıları olan verileri işlemekte dezavantaja sebep olur. Bu sebeplerden dolayı CAD verilerindeki yüksek poligon sayısı işlemlerinde tercih edilmemelidir eğer küçük boyutlu verilerde basit işlemler yapılacaksa tercih edilebilir. SOLIDWORKS Visualize programı kullanımı haricinde çift GPU kullanımı tavsiye edilmez. Ekran kartlarının sürücüsünün (Driver) güncel ve test edilmiş olması performansınıza olumlu etki eder.

gpu-nedir

RAM: RAM kapasitesi ve frekans hızı verilerinizin SSD veya HDD’den alıp işlemciye hızlı bir şekilde aktararak işlemlerinizi hızlı bir şekilde tamamlamaya olanak sağlar. RAM konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar özellikle birden fazla ram kullanılıyorsa RAM kapasitesi ve RAM frekansının mutlaka eş olması gerekir. Bellek türü olarak DDR4 veya DDR5 tercih edilmelidir. Temel ve basit işlemler için 16GB-3000 MHz RAM özellikleri yeterlidir ancak daha profesyonel kullanımlar için 32GB RAM kapasitesi tavsiye edilir. Büyük render işlemlerinde veya Simülasyon işlemlerinde 64GB ve üzeri kapasite ve 4000 MHz üzeri frekans hızları tercih edilmeli.

ram nedir

SSD: Günümüzde artık HDD hızları SSD’lere göre çok düşük kalmakta bundan dolayı depolama çözümü olarak SSD kullanmanız sizlere çok fazla avantaj sağlar. Kullanıcıların sürekli kullandığı verilerin ve işletim sisteminin SSD’de bulunması hız açısından elzemdir. Cloud (bulut) sitemi veya PDM (Sunucudaki verilerin de yedeği bulunmalı) kullanmıyorsanız mutlaka belirli aralıklarla verilerinizi diğer depolama birimlerinde yedekleyiniz.

SSD tercihi için birçok parametre bulunmakta, konu verilerinizin bozulmadan güvenli bir şekilde depolanması olduğu için mutlaka güvenilir ve test edilmiş veri yazma miktarı ve ömrü fazla olan SSD’ler tercih edilmeli. PCIe 3.0 ve PCIe 4.0 veri yolunu destekleyen modelleri kullanmanızda fayda vardır. Özellikle işletim sisteminin kurulu olduğu depolama birimi M2 SSD modeli olması önemlidir. Günümüzdeki veri boyutları çok olduğu için minimum 512GB depolama alanına sahip SSD’ler kullanılmalı.

ssd-nedir

ANA KART: Bilgisayarda tüm donanımları entegre eden birim olan Ana Kart tercihi diğer donanım tercihlerine bağlı olarak değişkenlik gösterir örneğin AMD ve Intel işlemciler farklı ana kartlarla uyumludur, ayrıca işlemci modeli, ekran kartının büyüklüğü vb. parametreler ana kart tercihiniz etkiler bu açıdan dikkat edilmesi gereken nokta güncel veri yollarına sahip uzun süreli kullanımı destekleyen ana kartlar tercih edilmeli.

anakart-nedir

Monitör: Monitör tercihi fazlasıyla öznel bir konu olduğu için doğrudan tavsiye edilen bir model veya marka yoktur ancak kullanım çeşidine göre bazı öneriler mevcuttur: SOLIDWORKS Visualize veya SOLIDWORKS Photo View eklentisinde renk doğruluğu ve görünümdeki detaylar açısından önemlidir.  Bu açıdan alacağınız monitörün Delta E değerine kadar düşükse renk doğruluk derecesi o kadar yüksek olur ayrıca ofis ortamında çalışacağı durumlarda monitörün ergonomik olması farklı eksenlerde hareket edebilmesi avantaj sağlar. Monitörün farklı bağlantı portlarına sahip olması ekstra avantaj sağlar. Çözünürlük açısından 2K veya 4K tercih edilebilir. Panel tipi renk doğruluğuna etki eder bu açıdan sıralama: TN<IPS<Mini Led<OLED bu parametreler çerçevesinde isterleriniz ve bütçeniz doğrultusunda İstediğiniz paneli alabilirsiniz. Görüntünün alınacağı bilgisayar çıkış portu ekran kartı üzerinden olması görüntü performansınızı artırır.

monitör nedir

İŞLETİM SİSTEMİ: SOLIDWORKS Windows işletim sistemi ile uyumludur. Windows 10 ve 11 tavsiye edilir, Windows Home sürümleri desteklenmez (home sürümünde kullanabilirsiniz ancak kararlı bir yapı sunmaz farklı hatalarla karşılaşabilirsiniz), Windows Pro tercih edilmeli.

 • Windows 7: En fazla SOLIDWORKS 2020 SP5 sürümünü destekler.
 • Windows 11: SOLIDWORKS 2022 SP2’den itibaren destekler.
 • macOs 10.15 ve üzeri sürümlerde sadece eDrawings ve eDrawings Profesional 2021 destekler (tabiki Windows işletim sitemini de destekler).
 • Microsoft Office 2013 en fazla SOLIDWORKS 2022 SP5 sürümünü destekler.

 

SOLIDWORKS Simülasyon Ürünleri İçin Sistem Tavsiyesi

SOLIDWORKS simülasyonda yapısal, akış vb. tüm analiz türlerinde CPU’nun çekirdek sayısı ne kadar fazlaysa işlem süreniz o kadar kısalır, CPU çekirdek frekansının yüksek olması aynı şekilde performans artışı sağlayacaktır bu açıdan AMD işlemcilerin yüksek çekirdek sayısı oldukça avantaj sağlar. Analiz işlemlerinde ana kartınız destekliyorsa çift CPU kullanabilirsiniz ayrıca çok büyük analiz işlemlerinde aynı ortak ağda olmak koşuluyla birden fazla bilgisayarın işlemcilerini aynı anda bir analiz için kullanabilirsiniz. Büyük analizlerde RAM önemli bir faktördür bu açıdan güncel ve performansı yüksek bir ürün tercih etmelisiniz. Analiz sonuç dosyaları büyük yer kapladığından dolayı yüksek kapasiteli SSD tercih etmeniz önemlidir.

 

SOLIDWORKS Visualize Ürünü İçin Sistem Tavsiyesi

SOLIDWORKS visualize sistem gereksinimlerinde özellikle dosya boyutunuzun, doku detaylarının fazla olduğu render işlemlerinde GPU’nun VRAM kapasitesi ve temel frekans hızı ne kadar yüksekse zaman açısından o kadar avantaj sağlar. Render işlemlerinde sadece GPU kullanılmaz aynı zamanda CPU de kullanılır bu açıdan sistem konfigürasyonu tercih edilirken “darboğaz” denilen sorunun oluşmaması için CPU ve GPU tercihi dengeli olmalı. Tıpkı analiz işlemlerinde olduğu gibi render işlemlerinde de çift donanım tercih edilebilir ana kartınızda çift GPU girişi varsa aynı GPU modelli olmak koşuluyla çift GPU kullanımını destekler aynı zamanda Visualize Boost programı yardımı ile ortak ağda bulunan diğer bilgisayarları tek bir render işlemi için kullanılabilir, oldukça faydalı bir özelliktir.

 

SOLIDWORKS PDM SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

Sunucu Sistem Gereksinimleri

SOLIDWORKS PDM Professional sunucu üzerinde kurulup çalıştırılması gereken iki bileşene (Arşiv sunucusu hizmeti ve Veritabanı sunucusu hizmeti) ve Microsoft SQL Standard kurulumuna ihtiyaç duymaktadır.

SOLIDWORKS PDM sunucu bileşenleri Windows sunucu işletim sistemi üzerinde kurulu olmalıdır. Aşağıda SOLIDWORKS PDM’ in farklı sürümleri için gereken minimum Windows işletim sistemi gereksinimleri listelenmiştir.

solidworks pdm sistem gereksinimleri

 

Arşiv Sunucusu

Ram: Ram kullanımı fazla değildir. Sadece bu bileşen için 4GB veya üstü ram yeterlidir.

Disk Alanı: PDM deki tüm dosyalar bu sunucuda depolanacağından konulacak dosya boyutuna ve bu dosyaların bulunan eski sürümlerine göre değişiklik gösterecektir. Kabaca PDM’ e konulması

düşünülen tüm dosyaların boyutunun 3 katı yer + işletim sisteminin kullandığı kadar alan bulunmalıdır. PDM’ e dosya koydukça yer ihtiyacı artacağından başlangıçta az yer ayırıp ileriki tarihlerde arttırma yoluna gidebilirsiniz.

İşlemci: 64 bit SSE2 destekleyen Intel veya AMD işlemciler kullanılmalıdır. Eski sürümleri sıkıştırma veya replikasyon işlemleri dışında işlemci kullanımı düşüktür.

Veri Tabanı Hizmeti

Ram: Veri tabanının büyüklüğüne ve eşzamanlı PDM’ e erişecek kullanıcı sayısına göre değişiklik gösterecektir. Ayrı bir program çalışmayan PDM Veri tabanı ve SQL’ e rezerve edilmiş sunucu için aşağıdaki RAM miktarları önerilmektedir.

sunucu ram ihtiyacı

Microsoft SQL Standard

Not: SQL ve veritabanı sunucusu için 1433 ve 1434 (TCP ve UDP), arşiv sunucusu için 3030 (TCP ve UDP), lisans yöneticisi için 25734 (TCP) ve 25735 (UDP) portları açık olmalıdır.

Genel olarak değerlendirmek gerekirse SOLIDWORKS’ün CAD/CAM/CAE/NON-CAD ürünlerin performansını etkileyen bir çok parametre var ve veri yönetimi de dahil edildiğinde bütüncül bir yaklaşım önemli olacaktır. Alınacak bilgisayar sistemleri profesyonel kullanıma yönelik olacağı için uzun ömürlü olması ve gelecek yeni donanım güncellemelerine açık olması maliyet açısından avantaj sağlar. Herhangi bir bilgisayar veya donanım almadan önce sistem uyumluluğu, donanım uyumluluğuna dikkat edilmesi gerekiyor bu konularda mutlaka profesyonel destek alınmalı veya IT birimlerine başvurulmalı.

 

Teklif Al

Teklif Formu

Uzman satış, eğitim ve teknik destek personelimizle, çözüm ortaklarımıza kaliteli ürünleri, kaliteli hizmetle sunuyoruz.

  Teklif ve Randevu Formu Aydınlatma Metnini okudum ve anladım.
  Kimlik ve İletişim verilerimin, şirketiniz tarafından sunulan ürün ve hizmetler hakkında, reklam, kampanya, tanıtım faaliyetleri kapsamında ticari elektronik ileti alabilmek amacıyla işlenmesine açıkça rıza göstermekteyim.