fbpx

CAD CAM NEDİR?

CAD / CAM bilgisayar destekli tasarım ve imalat anlamına gelmektedir. Metropolsoft sektörün lider yazılımı SolidWorks ile yenilikçi çözümler sunan Edgecam ve Worknc distribütörüdür.

CAD CAM NEDİR?

Computer Aided Design / Computer Aided Manufacturing ifadelerinin kısaltması olarak karşımıza çıkan CAD / CAM; bilgisayar desteği ile tasarım ve imalat anlamına gelmektedir. CAD ve CAM programları, endüstride seri üretime imkân tanımaktadır.

CAD NEDİR?

İmal edilecek bir parçanın teknik resmi / üç boyutlu modeli bilgisayar kullanılarak kolayca tasarlanır. Bilgisayar desteği ile karmaşık modellerin tasarım süreci hem kolay bir şekilde hem de çok daha kısa bir zamanda ve gerekli hassasiyetler gözetilerek yapılabilmektedir. Bu şekilde oluşabilecek hatalar parça daha imal edilmeden fark edilebilir ve gerekli düzeltmeler /revizyonlar rahatlıkla yapılabilir.

CAM NEDİR?

 

Tasarımı tamamlanmış olan bu parça bir yazılım ile imalatı için gerek duyulacak parametreler ile programlanır. Yine bilgisayar kontrolü sayesinde CNC (Computer Numerical Control) tezgâhlar ve robotlara oluşturulan parametreler aktarılarak, tasarım parçasının imalatı sağlanmış olur.

Başka bir deyişle ham malzemeden istenilen tasarım parçası üretilinceye kadar olan ki bu süreçte bize CNC tezgâhın okuyacağı NC kodları oluşturan programlara CAM programları denilmektedir.

cad cam nedir

CAD CAM yazılım fiyatları veya detaylı bilgi için:

0216 466 67 70

Günümüz endüstrilerinde otomasyon yani sanayide ve teknik işlerde insan emeği olmaksızın, işlerin otomatik işleyen araçlarla yapılması büyük önem kazanmıştır.
İmalat sürecinde de otomasyonun en önemli temellerinden birisi CAM’dir, çünkü rekabetçi pazar ortamında üretimi hızlı standart ve güvenli bir hale getirmek gerekmektedir.

CAD CAM'de İLERİ SEVİYE ÇÖZÜMLER

CNC NEDİR?

Computer Numerical Control ifadesinin kısaltılması olan CNC; Takım tezgahlarının sayısal komutlarla bilgisayar yardımıyla kontrol edilmesidir.

CNC ve NC tezgahlar arasındaki fark; CNC tezgahlarda bir bilgisayarlı kontrol ünitesi bulunmasıdır böylece bazı teknik ve ofset bilgileri kalıcı olarak tezgah hafızasında saklanabilmektedir.

CNC Tezgah İçin CAM Yazılımı

CNC tezgalarda kullanılabilecek pek çok CAM yazılımı bulunmaktadır. Bunlardan bazıları Solidcam, Mastercam, Powermill, Surfcam, Esprit, SolidEdge, Cimatron, NXCam, Bobcam, Gibbscam, Topsolidcam, Featurecam, Ezcam, Rhinocam, Tebiscam ve Lantek Experttir.

CNC tezgahınız için en iyi CAM çözümleri ise Metropolsoft’tan çözüm ortaklarına sunuluyor.

Metropolsoft bünyesinde CNC’niz için CAM yazılımı olarak;

 • EDGECAM
 • WORKNC
 • SolidWorksCAM bulunmaktadır.

CAM YAZILIMLARI

Neden WORKNC?

 • WORKNC hem sac hem plastik kalıplarında fark yaratan dünyaca ünlü bir CAM yazılımıdır.
 • WORKNC’nin bünyesinde bulundurduğu CAD komutları ile CAM için gerekli tüm hazırlıklar sağlanır, kalıp analiz araçları ile radyüs ve draft analizleri yapılır, takım yolu çeşitliliği ile de tasarım geometrisinin karmaşıklığı fark etmeksizin kolay ve güvenli programlama yapılmış olur.
 • WorkNC, 5 eksenli işlemenin karmaşıklığını alarak tüm müşterilere 5 Eksenli işleme kolaylığı sağlamaktadır.
 • Bir CAM yazılımından beklentiler; hızlı ve kolay kullanılması, çarpma kontrollerinin güvenilir olması ve istenilen yüzey kalitesini oluşturabilmesidir.

Gelişmiş kabiliyetleri ile siz de WORKNC’nin ayrıcalıklarından faydalanın. Üstelik artık WORKNC  Türkçe CAM Programı.

Neden EDGECAM?

1983 yılından beri sürekli güncellemelerle piyasadaki en tecrübeli CAM programlarından olan EDGECAM;

 • Tüm imalat ihtiyaçlarını (Tasarım, Freze, Torna, Tel Erozyon, Mill/Turn, Router, Additive) bünyesinde barındırır.
 • Kolay kullanıma sahiptir
 • Uzman mühendislerimizden teknik destek ve ücretsiz kurulum sağlanmaktadır.
 • Hızlı hesaplama özelliğine ve kusursuz CAD veri entagrasyonuna sahiptir.
 • Tamamıyla kullanıcıya odaklı ara yüzüne sahip olan EDGECAM teknolojideki yenilikleri güncel olarak takip ederek müşterilerine hizmet etmektedir.