CAD/CAM Nedir?
6 Aralık 2022

CAD/CAM Nedir?

CAD/CAM bilgisayar destekli tasarım ve imalat anlamına gelmektedir. Computer Aided Design (CAD) ve Computer Aided Manufacturing (CAM) ifadelerinin kısaltması olarak karşımıza çıkan CAD/CAM bilgisayar desteği ile tasarım ve bilgisayar desteği ile imalat anlamına gelmektedir. CAD ve CAM programları endüstride seri üretime imkân tanımaktadır.

CAD Nedir?

İmal edilecek bir parçanın teknik resmi/üç boyutlu modeli bilgisayar kullanılarak kolayca tasarlanır. Bilgisayar desteği ile karmaşık modellerin tasarım süreci hem kolay bir şekilde hem de çok daha kısa bir zamanda ve gerekli hassasiyetler gözetilerek yapılabilmektedir. Bu şekilde oluşabilecek hatalar parça daha imal edilmeden fark edilebilir ve gerekli düzenlemeler rahatlıkla yapılabilir.

cad-cam-nedir

METROPOLSOFT’ta Sunulan CAD Yazılımı

SOLIDWORKS

Gelişmiş tasarımlar oluşturmak için dünya çapında mekanik, elektrik ve elektronik mühendisleri tarafından kullanılan SOLIDWORKS ile;

 • Sıfırdan bir tasarımı meydana getirebilmeniz için gereken tüm donanımlara sahip olan SOLIDWORKS ile tasarımınızın tüm parçalarını üç boyutlu olarak modelleyebilir, montajla birleştirebilir, teknik resimlerinizi profesyonel bir şekilde oluşturabilirsiniz.
 • Çalışmalarınızı daha hızlı bir şekilde tamamlamanızı sağlayan birbirinden işlevsel komutları sayesinde verimliliğinizi artırabilirsiniz.
 • Kolay arayüz tasarımı ile hayalinizdeki her şeyi dijital ortamdan nihai projeye dönüştürebilirsiniz.
 • Sac levha, profil, kalıp, yüzey tasarımı oluşturmanıza yardımcı olan diğer özgün araç takımlarını kullanarak daha özel tasarımları kolaylıkla yapabilirsiniz.

CAM Nedir?

Tasarımı tamamlanmış olan bir parça, yazılım ile imalatı için gerek duyulacak parametreler ile programlanır. Yine bilgisayar kontrolü sayesinde CNC (Computer Numerical Control) tezgâhlara ve robotlara oluşturulan parametreler aktarılarak, tasarım parçasının imalatı sağlanmış olur.

Başka bir deyişle ham malzemeden istenilen tasarım parçası üretilinceye kadar olan bu süreçte, bize CNC tezgâhın okuyacağı NC kodları oluşturan yazılımlara CAM yazılımı denilmektedir.

cad-cam-nedir

METROPOLSOFT’ta Sunulan CAM Yazılımları

EDGECAM

1983 yılından beri sürekli güncellemelerle piyasadaki en tecrübeli CAM programlarından biri olan EDGECAM;

 • Tüm imalat ihtiyaçlarını (Tasarım, Freze, Torna, Tel Erozyon, Mill/Turn, Router, Additive) bünyesinde barındırır.
 • Kolay kullanıma sahiptir.
 • Hızlı hesaplama özelliğine ve kusursuz CAD veri entegrasyonuna sahiptir.
 • Tamamen kullanıcıya odaklı arayüzüne sahip olan EDGECAM teknolojideki yenilikleri güncel olarak takip ederek müşterilerine hizmet etmektedir.
 • Uzman mühendislerimiz ücretsiz teknik destek ve kurulum sağlamaktadır.

WORKNC

Tek tuşla kusursuz hassasiyette CAM yapabileceğiniz WORKNC;

 • Hem sac hem plastik kalıplarında fark yaratan dünyaca ünlü bir CAM yazılımıdır.
 • Bünyesinde bulundurduğu CAD komutları ile CAM için gerekli tüm hazırlıkları sağlar, kalıp analiz araçları ile radyüs ve draft analizlerini yapar, takımyolu çeşitliliği ile de tasarım geometrisinin karmaşıklığı fark etmeksizin kolay ve güvenli bir programlama gerçekleştirir.
 • 5 eksenli işlemenin karmaşık ve zorlu yapısını çözerek, tüm müşterilere 5 eksenli işleme kolaylığı sağlamaktadır.
 • Hızlı ve kolay kullanılır.
 • Çarpma kontrolleri güvenilirdir ve istenilen yüzey kalitesini oluşturur.
 • Uzman mühendislerimiz ücretsiz teknik destek ve kurulum sağlamaktadır.

 

CAD/CAM konusunda daha detaylı bilgi için hemen bizimle iletişime geçin.

Teklif Al

Teklif Formu

Uzman satış, eğitim ve teknik destek personelimizle, çözüm ortaklarımıza kaliteli ürünleri, kaliteli hizmetle sunuyoruz.

  Teklif ve Randevu Formu Aydınlatma Metnini okudum ve anladım.
  Kimlik ve İletişim verilerimin, şirketiniz tarafından sunulan ürün ve hizmetler hakkında, reklam, kampanya, tanıtım faaliyetleri kapsamında ticari elektronik ileti alabilmek amacıyla işlenmesine açıkça rıza göstermekteyim.