3DEXPERIENCE Fluid Dynamics Engineer: Örnek İç Akış Analizi 2
8 Ağustos 2023

3DEXPERIENCE Fluid Dynamics Engineer: Örnek İç Akış Analizi 2

Bir önceki bloğumuzda 3DEXPERIENCE Fluid Dynamics Engineer rolünü kullanarak iç akış analiz çalışmamızın Model Setup ve Physics adımlarını gerçekleştirmiştik. Bu bloğumuzda çalışmamızın diğer adımlarını gerçekleştirerek çözümlemesini yapacağız.

Adım 3: Boundary Conditions

Boundary Conditions (sınır koşulları) CFD analizlerinde model içerisindeki etkileri tanımladığımız kısımdır. Bu etkiler bir açıklıktan giriş yapan akışkan debisi, açıklılardaki basınç etkileri olabileceği gibi duvar, fan hareketleri/etkileri de olabilir. Bu çalışmamızda inlet (giriş) kısmında bir hacimsel debi girişi olmakta ve diğer açıklıklarımız atmosfer basıncına açılmaktadır. Şimdi sırasıyla bu tanımlamaları gerçekleştirelim.

3DEXPERINCE FLUID DYNAMICS ENGINEER Örnek İç Akış Analizi 2

Assistant panelimizde Boundaries sekmesi ile sınır şartlarımızı tanımlayabiliriz.

3DEXPERINCE FLUID DYNAMICS ENGINEER Örnek İç Akış Analizi 2 (1)

Hacimsel debi tanımlaması için Volume Flow Rate sekmesine tıkladıktan sonra Support kısmında hangi açıklık üzerinden tanımlamayı gerçekleştireceğimizi belirtiyoruz. Daha sonrasında hacimsel debi değerini girerek tanımlamamızı bitiriyoruz.

Giriş sınır şartımızı tanımladıktan sonra çıkış bölgelerindeki basınç tanımlamasını yapmamız gerekmektedir.

3DEXPERINCE FLUID DYNAMICS ENGINEER Örnek İç Akış Analizi 2 (2)

Pressure Outlet seçeneği ile çıkış için tanımladığımız 6 adet açıklığı seçiyoruz. Böylelikle modelimizin sınır şartları tanımlamalarını bitirmiş olduk.

Adım 4: Mesh

CFD analizlerimizde mesh yapımızın önemini biliyoruz. 3DEXPERINCE Fluid Dynamics Engineer rolü bulundurduğu mesh komutları ile modelimizi oldukça hassas eleman yapılarına bölmemesi sağlamaktadır. Bu çalışmamızda temel mesh oluşturma prosedürünü kullanacağız. Bütün adımları gerçekleştirdiğimiz assistant panelimizden mesh sekmesine geçiyoruz.

3DEXPERINCE FLUID DYNAMICS ENGINEER Örnek İç Akış Analizi 2 (3)

 

Hex-Dominant Mesh seçeneği ile elemanlarımızın maksimum ve minimum değerini belirleyerek, sınır katman yapımızı ilk kalınlık ve sayı üzerinden tanımlıyoruz. Bu ekran üzerinden dilersek yerel mesh tanımlaması yaparak modelimizdeki kritik bölgelerdeki mesh boyutumuzu özelleştirebilmekteyiz.

Meshleme işlemini yaptıktan sonra görünümü inceleyebilir, kesitler alarak ve parametreler üzerinden kalitesini inceleyebiliriz.

3DEXPERINCE FLUID DYNAMICS ENGINEER Örnek İç Akış Analizi 2 (4)

 

Adım 5: Simulate

Daha önce olduğu gibi assistant paneli takip ediyoruz.

3DEXPERINCE FLUID

Analizimiz başarılı bir şekilde çalıştırmak için gereken her şeye sahip olduğumuzdan emin olmak için Model and Scenario Checks komutunu kullanabiliriz. (Bunlar, Simulate komutunu çalıştırdığımızda otomatik olarak çalışır.) Daha sonra çözücüyü çalıştırma yöntemini ve çekirdek sayısını seçebiliriz. 3DEXPERIENCE, simülasyonları çözmek için 16 adede kadar ücretsiz çekirdek (yerel veya bulut) sağlamaktadır.

3DEXPERINCE FLUID

Analizi başlattığımız zaman Simulation Status penceresi açılır ve simülasyonun ilerleyişini gösterir.

3DEXPERINCE FLUID DYNAMICS

Adım 6: Results

Çözücü bittiğinde, 3DEXPERIENCE otomatik olarak Results appine geçer. Bu kısımda sonuçlarımızın parametrik ve grafiksel olarak değerlerini görebilir, sonuçlarımızı görselleştirebiliriz.

 

3DEXPERINCE FLUID DYNAMICS ENGINEER Örnek İç Akış

 

Sonuç

3DEXPERIENCE Fluid Dynamics Engineer rolü CFD analizlerimizi çözmek için oldukça güçlü kullanışlı bir araçtır. Bu 2 bloglu serimizde iç akış analizi ile programımızı inceledik. Daha fazla bilgi almak için bizim ile iletişime geçebilirsiniz.

Teklif Al

Teklif Formu

Uzman satış, eğitim ve teknik destek personelimizle, çözüm ortaklarımıza kaliteli ürünleri, kaliteli hizmetle sunuyoruz.

    Teklif ve Randevu Formu Aydınlatma Metnini okudum ve anladım.
    Kimlik ve İletişim verilerimin, şirketiniz tarafından sunulan ürün ve hizmetler hakkında, reklam, kampanya, tanıtım faaliyetleri kapsamında ticari elektronik ileti alabilmek amacıyla işlenmesine açıkça rıza göstermekteyim.