CAM Yazılımı Seçerken Bilmeniz Gerekenler
17 Ekim 2023

CAM Yazılımı Seçerken Bilmeniz Gerekenler

CAM Yazılımı Nedir?

CAM, Bilgisayar Destekli Üretim anlamına gelir ve üretim süreçlerinde kullanılan takım tezgahlarını kontrol etmek için yazılımın kullanılmasını ifade eder. Süreç, manuel emeğin yanı sıra ölçeklendirilmesi daha zor olabilecek prototiplere olan ihtiyacı azaltmak için parçaların tasarlanmasını, planlanmasını ve üretilmesini içerir.

Bunun nedeni, CAM modellerinin Bilgisayar Sayısal Kontrolü (CNC) ve 3D yazıcılardan üretim ekipmanı için kesin talimatlar oluşturmasıdır . Yazılım, nihai sonuç makinelerinin iş akışlarının ve çalışma koşullarının prototiplenmesi ve simüle edilmesi gibi sayısız işleve yardımcı olarak yalnızca zamandan değil, aynı zamanda paradan da tasarruf sağlar.

 

CAM Yazılımı Almadan Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Üretim süreçlerinizi destekleyecek bir CAM (bilgisayar destekli üretim) yazılım çözümü ararken, seçenek sıkıntısı olmadığını hemen fark edeceksiniz. Peki hangi CAM yazılımının ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayacağını nasıl belirleyeceksiniz? CAM yazılımı alırken en önemli nokta sizin mevcut ihtiyaçlarınıza ve gelecek planlamanıza göre karşınıza çıkacak ihtiyaçlara göre tam bir çözüm sunacak program almaktır.

CAM yazılımı seçeneklerini değerlendirirken aşağıdaki başlıklara dikkat ederek araştırılmakta fayda vardır:

Firmaya kazandırdıkları:

CAM programları, elle yazılarak yapılan işlemelere göre çok daha fazla avantajlara sahiptir. Aşağıda bu konuda en fazla öne çıkan özelliklerden birkaç tanesini görebilirsiniz:

  1. G Kod

Tezgâhta kodlar elle yazılırsa farklı olan tezgâhlarda ayrı program yazma gereksinimi olacaktır. Bütün kontrol ünitelerine hâkim olmak zor olmakla beraber cam programı sayesinde bu sorunu kolayca çözebilirsiniz. Cam ortamında yapılan bir programı her tezgâhta kullanabilirsiniz.

cam yazılımı g kod

  1. Simülasyon destekli güvenlik

Cam programı ile yapılan işlemeler gerçek hayattaki gibi bire bir tezgah hareketleri ile simülasyon ortamında kontrol edilir. Bu sayede hata oranı en az seviyeye indirilir. Simülasyonda çarpma kontrolü, kalan malzeme analizi ve nihai sonucu görebilirsiniz.

cam-Simülasyon

  1. Revizyon işlemlerindeki hız

Revizyon yapılan parçayı sıfırdan işleme ihtiyacı olmadan yapılan CAM programı üzerinden değiştirip hızlı bir şekilde sonuca gidebilirsiniz.

cam-yazilimi-Revizyon

  1. Özel takım yolları ile daha hızlı işleme

CAM programlarının içindeki özel işleme yöntemleri ile çok daha hızlı ve kaliteli sonuç alınabilir. Özel takım yolları,  tezgâh kullanımı, takım ömrü ve işleme süresine ciddi derecede olumlu katkı sağlayacaktır.

cam Özel takımyolları

Program Kapasitesi

İmalatın tüm kısımlarına çözüm sunmalı. Örneğin: freze programı aldıktan sonra torna ve ya tel erozyon tezgâhı alındığında kolaylıkla çözüm sunabilmeli. Farklı program arayışına gerek kalmadan mevcut program üzerinden güncelleme sunarak çözüm sağlamalıdır.

cam yazılımı Program Kapasitesi

Kullanım ve öğrenme kolaylığı

Kullanılan cam yazılımının ara yüzü kolay olursa öğrenme ve uygulama yapmak daha basit hale gelecektir. Farklı personelin kullanması istenirse bu sayede daha hızlı bir şekilde programa adapte olabilir.

kullanım ve öğrenim kolaylıgı

Eğitim:

Eğitim ortamının profesyonel sınıf ortamında olması gerekir. Program için alınacak eğitim detaylı ve kapsamlı olursa kullanıcının farklı işlemler karşısında becerisini geliştirecektir. Eğitim dokümanlarına kolaylıkla ulaşabilmeli. Tecrübeli eğitmenler eşliğinde ihtiyaca göre esnek eğitim alınmalı.

Egitim e1697522782137

Teknik Destek:

Elbette çoğu CAM satıcısı satış süreci sırasında programı satmaya çalışırken son derece duyarlıdır. Peki, satış sonrasında da sorunlar ortaya çıktığında aynı aciliyet duygusuna sahipler mi?

Teknik anlamda tam donanımlı bir firma ile çalışılmalıdır. Yaşanılan sorunlar karşısında çok hızlı şekilde sorunun kaynağını bulup doğru yönlendirme ile sonuca gidilmelidir. Destek geri dönüşleri kullanıcının işlerini aksatmayacak kadar hızlı olmalıdır.

Teknik destek veren kişinin imalat tecrübesi iyi olmalı. Böylece sorulan soruları kolayca anlayıp doğru adımlarla çözüm sunabilmelidir.

cam Teknik destek

 

CAM yazılımları ile ilgili daha detaylı bilgi  için bizlere ulaşabilirsiniz.

METROPOLSOFT, sektörünün lider yazılım markalarından SOLIDWORKS, 3DEXPERIENCE, EDGECAM ve WORKNC’nin Türkiye distribütörüdür.

Teklif Al

Teklif Formu

Uzman satış, eğitim ve teknik destek personelimizle, çözüm ortaklarımıza kaliteli ürünleri, kaliteli hizmetle sunuyoruz.

    Teklif ve Randevu Formu Aydınlatma Metnini okudum ve anladım.
    Kimlik ve İletişim verilerimin, şirketiniz tarafından sunulan ürün ve hizmetler hakkında, reklam, kampanya, tanıtım faaliyetleri kapsamında ticari elektronik ileti alabilmek amacıyla işlenmesine açıkça rıza göstermekteyim.