Profil Kesme Listesi Nedir? Şablon Olarak Nasıl Kaydedilir?
15 Mart 2024

Profil Kesme Listesi Nedir? Şablon Olarak Nasıl Kaydedilir?

Profil Kesme Listesi Nedir?

 • Kaynak profil tasarımları parça dosyaları üzerinden gerçekleştirilmektedir. Kaynak profil elemanları unsur ağacında kesim listesi içinde bulunmaktadır.

profil kesme listesi nedir

 • Profil tasarımına ait uzunluk, miktar, tanım vb. gibi bilgiler kesim listesi ve özellikleri üzerinden erişilir. Teknik resim ve imalat bilgileri için de kesim listeleri kullanılabilir. Unsur ağacında “Kesim Listesi” sağ tıklayıp “Özellikler” seçilerek kesim listesi bilgilerine erişilir.

Kesim Listesi Özellikleri

 • Görselde oluşturulan profil gövdesinin kesim listesi üzerinden özellikleri gösterilmiştir. Kesme listesinde yer alan özelliklere farklı özellikler girilerek tanımlama yapılabilir.

Kesme Listesi Özel Özellik Degiştirilmesi

 • Kesim Listesi Özelliklerinde bulunan diğer sekmelerde “Kesim Listesi Özellikler Özet”i ve “Kesim Listesi Tablosu” yer almaktadır. “Özellikler Özeti” modelde bulunan profil elemanları için ilgili özelliklerin bulunduğu yerdir.

Kesme Listesi Özellikler Özeti

 • Kesim Listesi Tablosu, profil tasarımı için malzeme listesi şeklinde bir tablo oluşturur. Tasarımın teknik resmi açılarak “Profil Kesme listesi” oluşturulduğunda bu tablo gelmektedir.

Profil Kesme Listesi Tablosu

 • Kesim listesi için otomatik oluşturma seçeneği aktif değilse unsur ağacında kesim listesi oluşmaz. Unsur ağacında kesim listesinin oluşması için kesim listesi üzerine sağ tıklayıp “Otomatik Kesme Listeleri Oluştur” seçeneği seçilmelidir.

Otomatik Kesme Listeleri Oluşturma

 

 • Kesim Listesi oluşturulduktan sonra unsur ağacından kesim listesine sağ tıklandığında “Otomatik Güncelle” seçeneği gelmektedir. Bu seçenek kesim listesi silindiğinde listeyi otomatik olarak oluşturup günceller. Ancak “Otomatik Güncelle” seçeneği gövdeleri de güncellediğinden çalışma performansı olumsuz olarak etkiler. Tasarım tamamlandıktan sonra montaj ortamında “Otomatik Güncelle” seçeneğinin seçili kalmaması montaj performansı açısından önemlidir.

Kesme Listelerini Otomatik Güncelleme

Profil Kesme Listesi Şablon Olarak Nasıl Kaydedilir?

 • Oluşturulan modelden teknik resim alındığında “Detaylandırmalar> Tablolar > Profil Kesme Listesi” ne tıklanarak Profil Kesme Listesi tablosu oluşturulur.

Teknik Resim Profil Kesme Listesi

 • Oluşturulan profil kesme listesi; ilgili tabloda yer alan öğe no, tanım, uzunluk gibi özel özelliklerin yer aldığı sütunlara tıklanarak özelleştirilebilir. Ayrıca bu sütunlara sağ tıklanıp yeni bir sütun eklenerek de yeni özelleştirmeler yeni sütunlara eklenebilir.
 • Profil Kesme Listesi oluştururken bir kesim listesi şablonuna ihtiyaç duyulmaktadır. SOLIDWORKS içerisinde varsayılan olarak ““cut list.sldwldtbt” şablonu bulunur. Bu şablonun varsayılan dosya konumu ise “C:\Program Files\SOLIDWORKS Corp\SOLIDWORKS\lang\turkish” dir.

Profil Kesme Listesi Tablo Şablonu

 • Profil Kesme Listesi üzerinden yapılan değişiklikler yeni bir şablon olarak kaydedebilirsiniz. Oluşturulan tabloya sağ tıklayarak “Farklı Kaydet” seçilir ve yeni profil kesme listesi şablon olarak kaydedilir.

Profil Kesme Listesi Şablon Kaydetme

Profil Kesme Listesi Şablon Kaydetme Konumu ve Şablon Dosya Formatı

 • Oluşturulan yeni kesim listesi şablonu seçildiğinde eklenen sütun ve satırlar özelliklere göre sıralanacaktır.

Profil Kesme Listesi Şablon Seçimi

Tablo şablonu değiştirilerek oluşturulan farklı bir tablo şablonu seçimi yapılabilir.

Konuyla ilgili daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Teklif Al

Teklif Formu

Uzman satış, eğitim ve teknik destek personelimizle, çözüm ortaklarımıza kaliteli ürünleri, kaliteli hizmetle sunuyoruz.

  Teklif ve Randevu Formu Aydınlatma Metnini okudum ve anladım.
  Kimlik ve İletişim verilerimin, şirketiniz tarafından sunulan ürün ve hizmetler hakkında, reklam, kampanya, tanıtım faaliyetleri kapsamında ticari elektronik ileti alabilmek amacıyla işlenmesine açıkça rıza göstermekteyim.