3DEXPERIENCE Fluid Dynamics Engineer Dönen Bölge Tanımlaması
17 Kasım 2023

3DEXPERIENCE Fluid Dynamics Engineer Dönen Bölge Tanımlaması

3DEXPERIENCE Fluid Dynamics Engineer rolü bulut tabanlı bir CFD çözümleyicisi olduğunu biliyoruz. Bu rol ile birlikte akış ve termal analizlerimizi gerçekleştirebiliyoruz. Modelimiz bünyesinde bulunan pervane, çark, karıştırıcı gibi dönme hareketi yapan parçaların da modellemesini yaparak, akışkan üzerindeki etkilerini çözümleme imkanına sahibiz. Bu bloğumuzda 3DEXPERIENCE Fluid Dynamics Engineer rolü ile bir saç kurutma makinesi modellemesinde dönen pervane etkisini nasıl tanımlayabileceğimizi inceleyeceğiz.

Analiz kısmına geçmeden önce dönen bölge tanımlaması yapmak için dönen parçalarımızı kapsayan bir katı model oluşturmamız gerekmektedir. Pervanelerimiz bu katı modelin içerisinde bulunmaktadır.

3DEXPERINCE Fluid Dynamics Engineer

Katı modeli oluşturduktan sonra program içerisinde bu bölgenin katıdan oluşmadığını dönen bölgeyi tanımlayacak bölge olduğunu tanımlamak adına region, ve fluid section tanımlamaları yapmamız gerekmektedir. Bölge tanımlaması yapmak için Model Setup sekmesinin altında Region bölümünde bir yüz seçmemiz yeterli.

3DEXPERINCE Fluid Dynamics Engineer

 

Dönme bölgesini programa da bir bölge olarak tanıttıktan sonra bu bölgenin bir akış bölgesi olduğunu tanımlamak için Fluid Section tanımlaması yapmalıyız. Assistant panelinden Model Setup sekmesinin altında Fluid Section bölümüne tıklayarak açılana pencerede bölgemizi ve bu bölgedeki akışkan türünü tanımlamalıyız.

3DEXPERINCE Fluid Dynamics Engineer Dönen Bölge Tanımlaması

Dönen bölge tanımlamasına geçmeden önce son bir işlemimiz kaldı. Bu işlem ile birlikte dönme bölgesi olarak tanımladığımız parçayı diğer katı parçalardan ayırarak ayrı bir bölüm olarak tanımlayacağız. Bunu assistant üzerinden Fluid Domain komutu ile açılan pencerenin parts kısmından gerçekleştirebiliriz.

3DEXPERINCE Fluid Dynamics Engineer Dönen Bölge Tanımlaması 2

 

Artık modelimiz dönen bölge tanımlamasına hazır. Akış analizlerimizi yaparken bize yardımcı olan assistant üzerinden Zones and Loads sekmesinden MRF Zone komutu ile dönen bölge tanımlamamızı oluşturabiliriz.

3DEXPERIENCE Fluid

MRF Zone sekmesindeki Support, Angular Velocity, Axis of rotation, Axis system definition tanımlamaları ile dönen bölgemizi, dönme hızımızı, dönme eksenimizi ve yönünü tanımlamaktayız.

Dönme bölgesini tanımladıktan sonra son olarak pervane yüzeylerinin akış bölgesi ile olan davranışını tanımlamak için Boundaries sekmesinin altında Wall komutu ile pervane yüzeylerini özelleştirmeliyiz.

3DEXPERIENCE Fluid 2

Dönen bölge tanımlaması için bütün işlemleri bitirdik. Analizimizdeki diğer tanımları yaparak pervane etkisiyle birlikte çözümleme yapabiliriz.

3DEXPERIENCE Fluid 3

Bu bloğumuzda 3DEXPERIENCE platformunda bir CFD çözücüsü olan Fluid Dynamics Engineer rolündeki dönen bölge tanımlamasını inceledik. 3DEXPERIENCE fluid Dynamics Engineer örnek iş akış analizleri ile ilgili blog yazılarımızı aşağıda görebilirsiniz.

3DEXPERIENCE Fluid Dynamics Engineer: Örnek İç Akış Analizi 1

3DEXPERIENCE fluid Dynamics Engineer ile ilgili daha detaylı içerikler için YouTube kanalımızdan ve blog sayfamızı takip etmeyi unutmayın!

Teklif Al

Teklif Formu

Uzman satış, eğitim ve teknik destek personelimizle, çözüm ortaklarımıza kaliteli ürünleri, kaliteli hizmetle sunuyoruz.

    Teklif ve Randevu Formu Aydınlatma Metnini okudum ve anladım.
    Kimlik ve İletişim verilerimin, şirketiniz tarafından sunulan ürün ve hizmetler hakkında, reklam, kampanya, tanıtım faaliyetleri kapsamında ticari elektronik ileti alabilmek amacıyla işlenmesine açıkça rıza göstermekteyim.