SOLIDWORKS 2024’teki En Önemli 7 Yenilik
6 Aralık 2023

SOLIDWORKS 2024’teki En Önemli 7 Yenilik

 

 • SOLIDWORKS 2024 Eski sürümde dosya kaydetme

SOLIDWORKS 2024 açılışı şüphesiz bu harika özellik ile yapıyor. Herkes tarafından merakla beklenen eski sürümde dosya kaydetme özelliği artık SOLIDWORKS 2024 ile kullanıcıların deneyimine açılıyor. Sizden iki yıla kadar geride çalışan sürümlerle çalışmalarınızı uyumlu hale getiren bu özellik sayesinde çalışmalarınızı 2023 ve 2022 sürümlerinde kaydetme imkanı bulabilirsiniz. Eski sürümde kaydettiğiniz dosyalarınız kayıtlı sürümlerde sorunsuz bir şekilde açılabilir ve kullanılabilir.

 • SOLIDWORKS 2024 Teknik Resim ve Detaylandırma

Zincir ölçüler artık aynı doğrultuda hizalanmış olarak geliyor. Çakışmaların olabileceği dar noktalarda yeni bir sistem seçeneği, ölçülendirme metnini otomatik olarak kaydırıyor.

Fare yardımı ile bir ölçülendirmenin üzerine geldiğinizde modelin kenarları, geometri ve köşelerin hepsi vurgulanıyor.

Bazen bir ölçüyü manuel olarak geçersiz kılmanız gerekebilir. Bunu doğrudan unsur ağacından yapmak kolay. Geçersiz kılınan ölçüler artık kullanıcının belirlediği bir renkle vurgulanabilir. Bu davranış bir belge özelliği tarafından kontrol edilir.

Not eklerken yeni bir özellik olarak karşımıza çıkan “Özelliğe Bağlantı” iletişim kutusu artık açık kalıyor. Böylece birden fazla özellik bağlantısı oluşturmak istediğinizde zamanınızı daha verimli kullanıyor olacaksınız.

 • SOLIDWORKS 2024 MBD

SOLIDWORKS MBD için 2024’ te sistem seçeneklerinde yeni bir özellik geldi. Bu özellik DimXpert boyutlarının modelin üstünde görüntülenmesini sağlıyor. Artık DimXpert detaylandırmalarının modelin üzerinde görünmesi daha estetik ve daha açıklayıcıdır.

Yoğun delik detayı içeren parçaların teknik resimlerini oluşturduğumuzda bu delik bilgileri için delik tablosu kullanıyoruz. Bu resmi sadeleştiren ve daha anlaşılır hale getiren güzel bir yol. Ve artık bu özelliği SOLIDWORKS 2024 ile birlikte üç boyutlu parçalarda da kullanabilirsiniz. 3B PDF kaydederken de bu veriyi verebilirsiniz.

STEP242 formatında dosya kaydederken SOLIDWORKS Özel Özelliklerini de artık 2024 sürümünde alabilirsiniz.

DimXpert için ayrıca yeni gelen bir diğer özellik ise;, iki kavisli yüzey arasında kalınlık boyutu oluşturabilirsiniz.

 • SOLIDWORKS 2024 Visualize

SOLIDWORKS Visualize 2024’ te görünüm formatı tamamen yeni bir DSPBR modeliyle değiştirildi. Böylesi artık çok daha kullanışlıdır.

Kaliteli bir çıktı sonucu almak için görüntüleri ve dokuları doğru kullanmanız gerekir. DSPBR formatı bu tarz bir iş akışı için tasarlandı. Dokular artık direk bilgisayarınıza bağlantı kurarak Windows Explorer’ dan görünüm üzerine sürükle bırak ile atılabilir. Birden fazla seçim yapabilme imkanı olduğu gibi alternatif olarak dokular tek tek seçilerekte projeye eklenebilir.

Visualize 2024 yeni bir manipülatör tipi sunuyor. Yeni manipülatör tüm seçenekleri bir araya getiriyor. Ölçekleme aracı tamamen entegre edildi. Böylece manipülatör artık tüm yönlerde çeviriyi ve tüm yönlerde ölçeklendirmeyi bununla birlikte herhangi bir düzlemsel yönde hareket etmeyi de aynı şekilde istenen  dönmeyi de destekliyor.

Bunu daha da pratik hale getirmek için bir kısayol seçeneği de mevcut. Manipülatörü klavye aracılığıyla etkinleştirebilir ve kontrol edebilirsiniz. Çevirme, Döndürme ve Ölçeklendirme klavyedeki G, R ve E tuşlarıyla artık yapılabiliyor. Dilerseniz harf seçeneklerini özelleştirebilirsiniz.

Çıktı aracı da yenilendi ve artık çok daha yalın bir şekilde kullanımınıza 2024 sürümünde sunuldu. Burada da her şey çok daha net bir şekilde listeleniyor.

 • SOLIDWORKS 2024 Montaj

Konfigürasyon kullanan kullanıcılar için daha doğru bir konfigürasyon seçimi yapmaya olanak sağlayan yeni özellikler var. Bu; konfigürasyon açıklamaları artık parça ekleme açılır menüsünde konfigürasyon adının yanında gösteriliyor. Bu özellik sayesinde artık seçim çok daha net ve kolay.

SOLIDWORKS 2024 ayrıca yeni bir bileşen eklerken ilk bileşeni sabit mi yoksa yüzer mi istediğinizi belirlemeniz içinde yeni bir özellik getirdi. Böylece ilk parçanızı montaj içerisine doğrudan sabit olarak almak zorunda değilsiniz.

2024 artık kurallara dayalı bir yaklaşımla çalışma biçiminizi daha akıcı hale getirebilecek yeni yaklaşımlar sunuyor. Kullanıcı tarafından oluşturulan kuralların bir listesine erişen bu özel kural, dosyaya kaydedilen özel bir özelliğe bakar ve modelin her bir parçasını bir siluet aracılığıyla basitleştirir. Bir dakikadan kısa bir süre sonra model otomatik olarak yenilenir ve yeni bir parça olarak hep birlikte kaydedilebilir.

 • SOLIDWORKS 2024 Sac Levha

Sac levha ile tasarım, imalat süreçlerini yöneten firmalar için SOLIDWORKS’ün saç levha menüsü iyi bir çıkış yoludur. İmalata uygun komut ve parametreleri sayesinde hızlı bir şekilde tasarım yapabileceğiniz sac levha araçları 2024 sürümünde daha da gelişerek karşınıza çıkıyor.

Sekmeleri açılı bir şekilde oluşturduğunuz zaman yuvalar için “normal kesim” seçeneğini seçebilirsiniz. Böylece üretime olan bağlılığınızı sürdürebilirsiniz.

Yuvalar eğer belli bir parça ile kesişiyorsa; bütün sekmelere bunu yayabilirsiniz.

Yine SOLIDWORKS 2024’ te karşımıza gelen çizim özelliği sayesinde form aracına olan ihtiyacınız azalıyor. Bunun yerine damga ve form gibi unsurlarınızı çok daha hızlı ve pratik bir şekilde yapabiliyorsunuz.

 • SOLIDWORKS 2024 Profil

SOLIDWORKS 2024 Profil sekmesi içerisinde bir takım araçları geliştirdi. Benzer köşeleri gruplama ve köşe uygulamalarını düzenleyebileceğiniz yeni geliştirmeler mevcuttur. Artık çok daha kolay ve hızlı olmasının yanı sıra otomatik veya manuel olmak üzere iki seçenek bulunur.

Yeni bir köşe uygulaması seçeneği 2024 sürümü ile karşımıza çıkıyor. Bağlantı blokları eklemek istediğiniz zaman bu özelliği otomatik olarak kullanabilme imkanınız bulunuyor.

 

SOLIDWORKS 2024 Yenilikleri ile ilgili daha detaylı içerikler için YouTube kanalımızdan izleyebilirsiniz. Detaylı bilgi ve Teklif almak için iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Teklif Al

Teklif Formu

Uzman satış, eğitim ve teknik destek personelimizle, çözüm ortaklarımıza kaliteli ürünleri, kaliteli hizmetle sunuyoruz.

  Teklif ve Randevu Formu Aydınlatma Metnini okudum ve anladım.
  Kimlik ve İletişim verilerimin, şirketiniz tarafından sunulan ürün ve hizmetler hakkında, reklam, kampanya, tanıtım faaliyetleri kapsamında ticari elektronik ileti alabilmek amacıyla işlenmesine açıkça rıza göstermekteyim.