fbpx

3DExperience Platform İle Kesintisiz ve Kurallı Veri Akışı ve Yönetimi

Pandemi ve Değişen İş Süreçleri

Hepimiz çok iyi biliyoruz ki 2019 yılı sonunda ortaya çıkan pandemi hayatlarımızı çok fazla değiştirdi. 2020 yılı Mart ayından beri salgının bize dayattığı yeni bir yaşama tarzı var. Bu yaşam tarzı bireylerin davranışlarını ve hareketlerini değiştirdiği gibi şirketlerin de davranışlarını değiştirdi. İlk hedefimiz sağlığımızı korumak olsa da bir yandan da işlerin devam etmesi zorunluluğu karşımızda kocaman bir gerçeklik olarak duruyor. Şirketlerin burada bir denge oluşturma çabası içerisinde kendilerine sordukları en belirleyici soru belki de şuydu: Bu iş için gerçekten ofise gelmeye gerek var mı?

Geleneksel olarak personelini illa ofiste görmek isteyen firma yöneticileri bile bu süreçte fikirlerini değiştirdiler. Daha sonra evden çalışmaya geçiş süreci sancıları başladı. Tabi zorlukları da beraberinde geldi. Eğer şirket içi iletişim kültürü oturmamış ise bu durum sağlıklı bir iletişim sağlanamaması yanında adeta bir iletişim fırtınasına dönüştü. E postalar, cevapsız çağrılar, telefon mesajları ve online toplantılar ile her taraftan veri yığılması durumu sonucunda bireyler bu yığın arasında işlerine yarayacak bilgiyi bulmaya ve bununla işlerini devam ettirmeye çalışırken koca bir sene geride kaldı.

SOLIDWORKS Kullanıcıları ve Pandemi Süreci

SOLIDWORKS kullanıcıları için de buna benzer sorunlar yaşandı. İlk sorun lisansların yönetilmesi problemiydi. Bu süreçte pek çok firmamız online lisanslama ile tanıştı. Online lisanslama sayesinde evindeki ve iş yerindeki bilgisayarında dilediği zaman programını açabiliyor ve transfer lisans sıkışması tarzındaki sorunları yaşamıyordu. Bir diğer sorun ise bu CAD verilerini şirketin diğer CAD kullanıcıları için ve CAD kullanıcısı olmayan çalışanlar için nasıl erişilebilir yapacakları meselesiydi. Ofiste çalışırken her şey güzeldi. Genellikle Solidworks PDM kullanan firmalar iletişim yapısını zaten oturtmuştu. En kötü senaryoda bir ağ üzerinden dosya paylaşımı yapılıyordu. Şimdi mesafeler uzaklaşıp ağ paylaşımı bitince firmalar ne yapacağını düşünmeye başladı.

3DExperience Platform ve Avantajları

Bu süreçte 2018 yılında hayatımıza giren 3DExperience Platform firmalar için daha da hayati bir yapıya dönüştü. Çünkü burada internetin olduğu her yerde proje katılımcıları sanki yan yanaymış gibi çalışabiliyor, toplantı yapabiliyor, fikir paylaşabiliyor ve tabi ki dosya paylaşabiliyorlar. Belki de pek çok çözüm ortağımızın bu süreçte imalatlarının aksamamasını sağlayan etkenlerden en önemlisi bu kesintisiz ve kurallı veri akışı ve yönetimi sistemini kullanmaları olmuştur.

Biraz detay verelim. Örneğin en temel 3DExperience Platform paketi olan Colloborative Bussiness Innovator ürünü bulut veri depolama ve iş yönetimi imkanı sağlaması sayesinde firmalar oluşturdukları CAD verilerini şirket içi ve dışındaki çalışma ortaklarıyla paylaşabildiler. Bundan da fazla olarak bir projeyle ilgili tüm veri akışını tek bir kaynaktan yönetebildikleri için bir veri kaosu içinde kalmaları da oldukça azaldı. Hem güvenli hem de anlık olarak her türlü iletişimi sağlayan bu ürün düşük maliyeti ile bizim en çok çalışma ortağımıza sunduğumuz paket oldu.

Solidworks PDM kullanıcıları için Collaborative Bussiness Innovator ile çalışmak bir oranda yeterliydi ancak birbirinden farklı lokasyonlarda çalışan tasarım ve proje ekipleri arasında bir diğer problem ise süreç yönetimiydi. Bu tür sorunlarını eskiden yüz yüze iş emirlerini, teknik resimleri imzalatarak yapan ekipler için bu dönem tam bir kaosa dönüşebilirdi. Onayı kimin verdiği, hangi versiyona verdiği, ne zaman verdiği, verdiği versiyonun güncel olup olmadığı gibi problemler ortaya çıkmaya başladığında ise karşımıza 3DExperience Platform Collaborative Industry Innovator ürünü çıktı. Firmalar temel seviyedeki versiyon-revizyon ve görev takibini yapmalarını sağlayan bu düşük maliyetli ürün aynı zamanda bir ürün yaşam döngüsü (PLM) çözümünün fonksiyonlarını da içeriyordu. Hata yönetimi; değişiklik yönetimi gibi çözümleri olması ve hızlıca uygulanmaya müsait bir yapısının olması firmaların bunu kullanmaya başlamasındaki en önemli etkenlerdi. Bir diğer avantajı ise fiziksel bir sunucuya ve SQL kurulumuna gerek olmadan; bakım maliyetini düşünmeye gerek kalmadan satın alınabilecek bir ürün olmasıydı.

METROPOLSOFT Daima İş Ortaklarının Yanında

3DExperience içerisinde analizden kapsamlı PLM çözümlerine; teknik iletişimden parametrik ve serbest form tasarıma kadar yüzlerce iş sorunu için yüzlerce çözüm var. SolidWorks veya 3DExperience hakkında detaylı bilgi ve teklif için aşağıdaki formları doldurabilir veya bizimle direkt 0216 466 67 70 nolu telefondan iletişime geçebilirsiniz. Metropolsoft tüm tasarım ve imalat süreçlerinizde sunduğu nokta atışı çözümler ve hizmetlerle her daim yanınızda olmaya devam edecek..

mufit çun yeni