fbpx

WorkNC 2019 R1 Yenilikleri

WorkNC 2019 R1 Yenilikleri birçok geliştirilmiş özellik ve yenilikler ile sizlerle! Bu yazımızda WorkNC 2019 güncellemesi ile birlikte gelen değişikler ve yenilikleri sizler için derledik.
Eğer isterseniz bu yeniliklerin anlatıldığı video oynatma listemizi sitemiz veya YouTube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

 • WorkNC 2019 R1 Yenilikleri ile, Global Roughing takım yoluna yeni bir stok parametresi dahil edildi.
 • Stock Allowance parametresine ek olarak Bottom Allowance seçeneği ile tabana ayrı stok tanımlamak artık mümkün.
 • Bu şekilde 2 ayrı stok tanımlandığında, eğimli duvarlardaki stok değeri “Stock Allowance” ile “Bottom Allowance” değerleri arasındadır.

WORKNC 2019 R1 Videolar

2019 R1 KURULUM

WORKNC 2019 R1

YENİLİKLER

 • Genel Kaba İşleme Stratejisinde Taban Stoğu
 • Advanced Toolform Teknolojisiyle Paralel İşleme İyileştirmeleri
 • Contour Remachining İşleme Stratejisinde Z limit Seçeneği
 • Wall Machining İşleme Stratejisinde İyileştirmeler
 • Çeşitli İşleme Stratejileri Yenilikleri
 • WorkNC Workzone Job ID ve WorkPLAN ile Uyum
 • CAD-CAM uyumu iyileştirmeleri
 • NC makinelerde iyileştirilen takım oryantasyon doğrulaması
WorkNC 2019 R1 Yenilikler

Genel Kaba İşleme Stratejisinde Taban Stoğu

 • WorkNC 2019 R1 sürümünde Global Roughing takım yoluna yeni bir stok parametresi dahil edildi. Stock Allowance parametresine ek olarak Bottom Allowance seçeneği ile tabana ayrı stok tanımlamak artık mümkün. Bu şekilde 2 ayrı stok tanımlandığında, eğimli duvarlardaki stok değeri “Stock Allowance” ile “Bottom Allowance” değerleri arasındadır.
Genel Kaba İşleme Stratejisi
Genel Kaba İşleme Stratejisi

Advanced Toolform Teknolojisiyle Paralel İşleme İyileştirmeleri

 • Advanced Toolform teklonoji, WorkNC 2019R1’de artık Z-level Machining seçeneği ile kullanıma hazır. Bu seçenek barrel kesici takımlar ile büyük Z adımlarının kombinasyonuna izin vererek çevrim sürelerinin azalmasını ve yüzey kalitesinin artmasını sağlar. Kullanıcılar bu teklonojiyi kullanırken, parça geometrisine göre işlenecek alanları, minimum ve maksimum eğim açısı parametresiyle sınırlandırarak gelişmiş takım yolları oluşturur.
Advanced Toolform Teknolojisiyle Paralel İşlemeAdvanced Toolform Teknolojisiyle Paralel İşleme

Contour Remachining İşleme Stratejisinde Z Limit

 • Contour Remachining uygulamasında Z ekseninde farklı seviyeler tanımlamak mümkün değildi. Bu seçenek şimdi Z-Step parametresi kullanılarak 2019R1’e dahil edilmiştir. Bu işlem için Z-Step butonuna tıklanarak, “Variable” seçeneği aktif edilir “Edit” ikonu ile değişken parametreler girilir. Burada “High-Z” ve “Low-Z” seçenekleri ile sınırlar verilir, “Stepdown” seçeneği ile de dalma miktarları çeşitlendirilebilir.
Contour Remachining İşleme Stratejisinde Z Limit
Contour Remachining İşleme Stratejisinde Z Limit

Wall Machining İşleme Stratejisinde İyileştirmeler

 • Wall Machining işleme stratejisinde takım telafisi seçeneği eklenmiştir. Toolpath Parametreleri seçeneklerinde “Use Cutter Compensation” seçeneğini aktif hale getirerek kullanılır. 2.5 eksen uygulamalardan, “Tangent to Curve” “Curve Remachining” ve “Chamfering” işlemlerinde de takım telafisi seçeneği eklendi.
 • “Cutter Movements” menüsünde Radius parametresine ek olarak, giriş ve çıkış hareketleri için minimum Radius parametresi eklendi. Bu seçenek takım telafisinin doğru çalışmasını sağlamaktadır.
Wall Machining İşleme Stratejisi

ÇEŞİTLİ İŞLEME STRATEJİLERİ YENİLİKLERİ

 

1- Waveform Roughing İşleme Stratejisinde Cusp Height

 • Cusp Height seçeneği “Global Roughing” de olduğu gibi 2019R1’de “Waveform Roughing” işleme stratejisi seçeneklerine de eklendi. Bu seçenek, parça üzerinde fazla stok kalması nedeniyle kesici takımlara zarar gelme ihtimalini önlemek amacı ile eklenmiştir.

 

2- Die Flats Roughing Stratejisinde Roughing Model Seçeneği

 • Bu seçenek “Global Roughing” “Flat Surface Roughing” ve “Waveform Roughing” işleme stratejilerinde hesaplama sürelerini azaltmak için farklı bir örgü model kullanır. Bu şekilde kaba işleme takım yolları için özel değerler uygulanmış olur. Bu seçeneği 2019 R1’de “Die Flats Roughing” işleme stratejisi için de kullanmak mümkün.

 

3- Tangent To Curve İşlem Stratejisinde Alttan İşleme Seçeneği

 • Bu seçenek ile dalma miktarı değerine eksi değerler verilerek alttan işleme uygulanabilir. Rampalı işleme seçeneği aktif hale getirilip, Z-Step seçeneğine eksi değerler girilerek, diş çekme işlemeleri uygulanabilir.

 

4- Manuel Delik İşlemleri

 • WorkNC 2019 R1’de manuel delik işlemlerinde oluşturulacak takım yoluna yanal pasolar eklemek mümkün. Bu şekilde birkaç yanal paso ile diş çekme uygulamaları gerçekleştirilir.
 • WorkNC’nin bu versiyonunda helisel girişler için bir seçenek eklendi. “Cutter Movements” menüsünden ulaşılabilecek bu seçenek ile delik işlemlerinde (diş açma) ön deliğe ihtiyaç duyulmadan helis olarak parçaya giriş yapılır.
Waveform Roughing İşleme Stratejisinde Cusp Height

Die Flats Roughing Stratejisi

Tangent To Curve İşlem Stratejisi
Tangent To Curve İşlem Stratejisi

WorkNC Manuel Delik

WorkNC Manuel Delik İşlemleri

WorkNC Manuel Delik İşlemleri


WORKNC Workzone Job ID Ve Workplan İle Uyum

 • WorkNC 2019R1 ile yeni bir Workzone oluştururken bir Job ID referansı kaydetmek mümkün. Workzone ayarlarından WorkPLAN seçeneği aktif edilir. WorkNC artık WorkPLAN veri tabanına erişebilir.
WorkNC Workzone Job ID ve WorkPlan ile Uyum

CAD CAM Uyumu İyileştirmeleri

 • CAD ve CAM için parça tanımlama prosedürleri farklıdır. CAM ortamına geçiş yapıldığında tüm yüzeylerin doğru yüklendiğini ve gösterildiğini görürüz fakat gerçekte hesaplama modelinde bir yüzeyin eksik olabileceği görülebilir. Bu şekilde bir yüzey etkin bir şekilde eksik ise, “loadshell” komutu kullanılarak görülür. Yapılandırma ayarlarından bu seçenek aktif ve pasif edilebilir. Bu bir yardımcı araçtır.
  Eksik bir yüzey var ise bu komut ile kontrolü sağlanır.
CAD CAM Uyumu

NC Makinelerde İyileştirilen Takım Oryantasyon Doğrulaması

 • Takım oryantasyonu özelliklerine yeni bir doğrulama özelliği eklendi. Bu özellik seçilen yüzeylerde doğru takım oryantasyonunu kontrol etmek için yararlı bir opsiyondur. Aynı zamanda takım oryantasyon kontrolünün, önceki sürümlerden farklı olarak, oluşabilecek hataları takım yolu hesaplamaları çalıştırmadan önce algılayarak zaman kazandırır.
WorkNC NC Makinelerde Takım Oryantasyonu WorkNC NC Makinelerde Takım OryantasyonuWorkNC NC Makinelerde Takım Oryantasyonu