fbpx

Rekabette İşletmenize Katkı Sağlayacak 7 İpucu

Endüstri 4.0 çağında, her şeyin hız kazandığı ve görselleştiği bu dönemde teknolojinin yoğun ve verimli kullanıldığı pazarlarda şansımızı nasıl artırırız?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizdeki makine imalatçıları açısından da Avrupa ve Amerika her zaman cazip bir pazar olarak görülmüştür. Özellikle yerel piyasaların daralma gösterdiği veya döviz kurunu göz önüne alınca ihracatın ekstradan katkı sağlayacağı zamanlarda bu cazibe daha da artmıştır.
Her ne kadar batılı pazarlarda ülke olarak fiyat avantajımız bulunsa da ürünlerin kalitesini gösterme noktasında bazen eksiklikler yaşayabiliyoruz.

Endüstri 4.0 çağında, her şeyin sürat kazandığı, görselleştiği bir dönemde bizim sadece fikirlerimizle, kaliteli olduğumuzu iddia etmekle veya teknik çizimlerle bir işi almaya çalışmamız özellikle teknolojinin yoğun ve verimli kullanıldığı pazarlarda şansımızı azaltmaktadır.

Edrawing Virtual Reality

Müfit ÇUN
SOLIDWORKS Ürün Müdürü
0216 466 67 70

Solidworks Analiz Araçları

Şüphesiz, işin bir yüzü teknolojiyi daha etkin ve etkili kullanmaktır. Öte yandan verilmesi gereken bir diğer mücadele ise piyasa koşullarında hayatta kalmak. Yani firma bir iş alacak diye tüm en son teknolojik alt yapılara yatırım mı yapmalı? Buna karar verirken kritik iki nokta var: Birincisi mevcut imkân ve kaynaklarla eldeki olanakların verimli kullanıldığından emin olmak. İkincisine geçmeden önce bunu biraz daha açalım:

  • Mevcut Kaynakların Kullanımı1. Elimizdeki teknolojik alt yapıya ne kadar hâkimiz? Mesela, Solidworks özelinde inceleyelim bunu. Elimizdeki Solidworks paketi dâhilinde tüm özelliklerini biliyor veya kullanıyor muyuz? Örneğin bir ürünü taslak olarak hazırladık. Bunu iki boyutlu teknik resim olarak mı göstersek daha ikna edici oluruz yoksa fotoğraf kadar gerçekçi bir görüntü ile gerçek hayat canlandırmasını yaparak mı? Solidworks paketinizin içerisinde bir render aracınız var. Geçmişte yaptığınız o yatırımdan tam kapsamlı verim alıyor musunuz?

2. Solidworks yazılımını satın aldığımız bayinin sosyal medya hesaplarını takip ediyor musunuz? Metropolsoft gibi Solidworks’ün katma değerli distribütörleri kendi sosyal medya hesaplarında kullanıcıları geliştirecek içerikleri düzenli olarak paylaşmaktadır. Bunlardan haberdar mısınız veya faydalanıyor musunuz?

Metropolsoft Instagram  Metropolsoft Facebook  Metropolsoft YouTube  Metropolsoft LinkedIn

3. Yine aboneliğiniz dahilinde hakkınız bulunan teknik desteği kullanıyor musunuz? Yani sadece sorunlarla karşılaştığınızda mı arıyorsunuz yoksa yaptığınız işi daha iyi veya hızlı yapmanızı sağlayacak ipuçları istemek için de arıyor musunuz? Teknik ekiplerdeki arkadaşlar pek çok farklı sektörden birçok sorunla uğraşıp çözdükleri için farklı bir bakış açısıyla size yardımcı olabilirler.

4. Abonelik kapsamında yazılım güncellemelerini takip ve talep etmek de önemli bir detay. Her yazılım güncellemesi büyük değişiklikler içermese de programda ve çalışma ortamımızda performans iyileştirmeleri sağlayabilir.

Buraya kadar, hâlihazırda yaptığınız yatırımlarla kendinizi daha da geliştirmenizi sağlayacak kısımdı. Şimdi ise yazılım noktasında yeni yatırımlar yaparken neleri göz önünde bulundurmalıyız, buna değinelim.

  1. Solidworks ürününüzle bir tasarım yaptınız ve bu tasarımınızı alıcı firmaya sunacaksınız. Biliyorsunuz ki rakipleriniz de var. Burada sunum şekliniz kadar içeriğin de yadsınamaz bir önemi bulunur. Ürün sunumu için herhangi bir araç kullanıyor musunuz? Mesela Solidworks’te veya Composer’da animasyonlar hazırlayıp ürünlerinizin nasıl çalıştığıyla ilgili müşterinize profesyonel gösterimleri yapmak sizin işi almanıza büyük oranda yardımcı olabilir.
    solidworks visualize gif
  2. Müşterinize ürünün çalışmasıyla ilgili garantiler vermeniz gerekiyor. Belki bunun için fiziksel testler de bekleniyordur ancak bu fiziksel testlere geçmeden önce mekanizma parçalarının, sizin ve müşterinin belirlediği ortam ve yük koşullarına dayanıp dayanmayacağını analiz etseniz hem bu aşamada hem daha profesyonel görünmenizi hem de prototipleme aşamasında prototip sayısını azaltarak maliyetlerinizin düşmesini sağlamaz mı?
    Solidworks Simulation
  3. Teknik ekibinizin dünyanın her yerine yetişeceğine garanti verebilirsiniz belki. Peki, acil bir parça değişini gerektiğinde ve sizin Avrupa’nın veya Amerika’nın herhangi bir yerine gitmeniz için geçecek birkaç günü bekleme vakti yoksa ne olacak? Detaylı ve kaliteli teknik montaj ve demontaj videoları hazırlayarak bunları daha teklif aşamasında sunsanız; hem firmanızın hem de ürününüzün ne kadar kaliteli ve profesyonel ölçekte olduğunu gösterebilirsiniz.

Solidworks Composer
Bunun gibi birçok madde saymak mümkün. Burada asıl dikkat edilmesi gereken nokta bunları yapmakla yapmamak arasındaki kar / zarar hesabı. Bu aşamada alternatiflerden biri “Bir ürün almayarak belirli bir miktar sıcak paranın kasadan çıkmasını engelledim” diye düşünmek iken diğeriyse bu küçük yatırımı yaparak çok daha yüksek bütçeli işleri yakalayıp belki bir iki proje ile kendini amorti edip hatta kara geçirecek bir yatırım olması.Bununla ilgili yatırımınızın size getirisini hesaplamanıza yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Varsa mevcut lisansınızın tam kapsamlı kullanımı veya yeni lisans için doğru paket seçimi konusunda da bana istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

Müfit Çun Metropolsoft SolidWorks