fbpx

Üreticilerin İmalat Sonrası En Sık Karşılaştığı 5 Hata

İmalat Hatalarını Önleme

Üreticiler imalat aşamasında birçok farklı problemle karşılaşabilir. Her ne kadar bazı hatalar kaçınılmaz gibi görünse de günümüz teknolojileri ile pek çok hatayı önceden tespit etmek mümkün. Geçtiğimiz yıllarda çözüm ortaklarımızın bize ilettiği ve analiz araçları kullanarak (veya önererek) çözüme kavuşturduğumuz sorunlar arasında en sık karşılaşılan imalat hatalarını sizler için derledik.

Firmalar her ne kadar sektörlerinde öncü de olsalar gelişen teknolojiler ile müşteri beklentilerindeki artış ve ürüne ulaşma çeşitliliği (artan rakipler) rekabet ortamında zorluklara sebep olur. Geleneksel olarak ürettiğiniz ürünlerin yanı sıra müşterilerin özel istekleri veya sonradan ortaya çıkan değişiklik talepleri tasarımlarınızda beklenmedik senaryolara ve netice olarak son üründe tutarsızlıklara neden olabiliyor.

Globalleşen pazarda teknolojiye daha hâkim firmalar maliyet ve pazara sürme avantajlarını ele geçirip daha fazla müşteriye erişebiliyor ve daha çeşitli ürünler sunarak pazarı domine etmeye devam ediyor. Buna karşı hızlı çözümler üretmek ve bu taleplere yanıt verebilmek için geleneksel imalat kültürünüzü yazılımlarla beslemek, şirketlerin hayatta kalması ve büyümesi için daha önce hiç olmadığı kadar önemli artık.

İmalat aşamasında ve sonrasında sıkça karşılaşılan bu 5 hatayı önleyerek işletmenizin sektördeki yerini güçlendirip ve pazar payınızı artırabilirsiniz.

Basma Testi Analiz

İmalat Sonrası En Sık Karşılaşılan 5 Hata

1. “Rakiplerimiz benzer ürünleri çok daha hafif ve az maliyetle üretebiliyorken bizim ürünlerimizin malzemesi kalın, ağır ve daha maliyetli.”
Hata: Bu ürünleri sadece tasarlamak ve imal etmek. Ürünler tasarım aşamasındayken analiz araçları kullanmak bu tip hataları minimize eder veya tamamen önler.

 

2. “Müşteriye teslim edilen sistemdeki alt parçaların garanti sürelerini belirlemekte zorluk çekiyoruz. Aynı zamanda bu parçalardan stokta kaç adet tutmamız gerektiğini bilemiyoruz.”
Hata: Tasarım aşamasında parçaların tekrarlı yükler altındaki davranışlarının incelenmemesi ve sonuç olarak ürün yaşam döngüsü sürelerine göre stok miktarlarının çıkartılmaması.

 

3. “Dijital prototip yapsak dahi hangi ürünün (malzeme, ölçü ve unsur özellikleri, geometrik yapısı vb.) bizim için en iyi sonucu vereceğinden emin değiliz.”
Hata: Her tasarım konfigürasyonu için en baştan analiz yapılması her işletmede vakit, enerji ve kaynak masrafına sebep olacaktır.

 

4. “Tasarladığımız ürünler laboratuvar ortamında dinamik yükler altında test ediliyor. Bu testleri geçmemiz en az 2-3 prototipe mal oluyor.”
Hata: Analiz aşamasında sadece statik yüklerin test edilmesi, dinamik yüklerin test edilmemesi. Bu, gerçek hayattaki senaryolarda aksaklık veya başarısızlığa sebep olacaktır.

 

5. “Makinalarımızın hareketli parçalarındaki ivmelenmeleri, konumlara göre oluşan moment ve yükleri hesaplamada güçlük çekiyoruz. Bu da doğru motor seçiminde ya da hareket sistemi geliştirmede sorun yaratıyor.”
Hata: Sadece çarpma kontrolü yapıp kuvvet analizinin yapılmaması oluşacak yüklerin ön görülememesine sebep olur.

Müfit Çun Metropolsoft SolidWorks

Sehim Hatası

Fatigue Yorulma Analizi

Webinar: Ürün Ömrü Hesaplama

Tasarımlarınızda yorulma hatalarını önceden tespit edip nasıl önleyeceğinizi ve buna göre ürün ömrü hesaplamalarının nasıl yapılacağını anlattığımız webinar kaydını izleyebilir ve daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

SolidWorks Türkiye Distribütörü Metropolsoft